Τα βραβεία της αμερικανικής ακαδημίας κινηματογράφου για το 2017 απονεμήθηκαν το βράδυ της Κυριακής σε μια τελετή στο Χόλιγουντ παρουσιαστής της οποίας ήταν ο τηλεοπτικός κωμικός Τζίμι Κίμελ.
Ωστόσο τα 3 βραβεία Όσκαρ που κέρδισε το «Moonlight», μεταξύ των οποίων και αυτό της Καλύτερης Ταινίας, τα 6 βραβεία του «La La Land», αλλά… και μία λάθος ανακοίνωση του τελικού αποτελέσματος ήταν υπεραρκετά για να θυμόμαστε για καιρό την 89η τελετή απονομής.
Οι νικητές στις βασικές κατηγορίες:
Καλύτερης ταινίας
Moonlight σε σκηνοθεσία του Μπάρι Τζένκινς
Πρώτου ανδρικού ρόλου
Κέισι Άφλεκ για την ερμηνεία του στην ταινία Μια πόλη δίπλα στη Θάλασσα (Manchester by the Sea), του Κένεθ Λόνεργκαν
Πρώτου γυναικείου ρόλου
Έμμα Στόουν για την ερμηνεία της στην ταινία La La Land του Ντέιμιεν Σαζέλ
Σκηνοθεσίας
Ντέιμιεν Σαζέλ για την ταινία La La Land
Δεύτερου ανδρικού ρόλου
Μαχέρσαλα Αλί για την ερμηνεία του στην ταινία Moonlight
Δεύτερου γυναικείου ρόλου
Βαϊόλα Ντέιβις για την ερμηνεία της στην ταινία Fences του Ντένζελ Ουάσινγκτον
Πρωτότυπου σεναρίου
Κένεθ Λόνεργκαν, για την ταινία Μια πόλη δίπλα στη Θάλασσα (Manchester by the Sea)
Διασκευασμένου σεναρίου
Μπάρι Τζένκινς και Τάρελ Άλβιν Μακράνι για την ταινία Moonlight
Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων
Ζωούπολη (Zootopia) των Ριτς Μουρ και Μπάιρον Χάουαρντ
Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας
Ο εμποράκος (Ιράν)
Καλύτερου ντοκιμαντέρ
O.J.: Made in America
Καλύτερου πρωτότυπου τραγουδιού
“City of Stars” (La La Land) με μουσική του Τζάστιν Χόρβιτς και στίχους των Μπέντζι Πάσεκ και Τζάστιν Πολ.
Αναλυτικά όλοι οι νικητές:
Best film
Moonlight
Best actress
Emma Stone (La La Land)
Best actor
Casey Affleck (Manchester By The Sea)
Best director
Damien Chazelle (La La Land)
Best supporting actress
Viola Davis (Fences)
Best supporting actor
Mahershala Ali (Moonlight)
Best original screenplay
Kenneth Lonergan (Manchester By The Sea)
Best adapted screenplay
Barry Jenkins and Tarell Alvin McCraney (Moonlight)
Best cinematography
Linus Sandgren (La La Land)
Best original score
Justin Hurwitz (La La Land)
Best original song
Justin Hurwitz, Benj Pasek and Justin Paul (La La Land)
Best sound editing
Sylvain Bellemare (Arrival)
Best foreign language film
Asghar Farhadi (The Salesman)
Best film editing
John Gilbert (Hacksaw Ridge)
Best visual effects
Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Dan Lemmon (The Jungle Book)
Best production design
David Wasco and Sandy Reynolds Wasco (La La Land)
Best sound mixing
Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie and Peter Grace (Hacksaw Ridge)
Best documentary Feature
Ezra Edelman and Caroline Waterlow (O.J.: Made in America)
Best animated film
Byron Howard, Rich Moore and Clark Spencer (Zootopia)
Best animated short film
Alan Barillaro and Marc Sondheimer (Piper)
Best documentary short subject
Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara (The White Helmets)
Best live action short film
Kristof Deak and Anna Udvardy (Sing)
Best make-up
Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini and Christopher Nelson (Suicide Squad)
Best costume design
Colleen Atwood (Fantastic Beast and Where To Find Them)