Άτυχη η Εθνική Ελπίδων πάλεψε με δέκα παίκτες για τη νίκη

Ισόπαλη 1-1 με την Κροατία αναδείχθηκε η Εθνική Ελπίδων, στον αγώνα των δύο ομάδων, που διεξήχθη τη Δευτέρα στην Τούμπα, για τον 1ο όμιλο της προκριματικής φάσης του UEFA EURO U-21 2017-2019.

Το συγκρότημα του Νικοπολίδη προηγήθηκε με τέρμα του Μανθάτη στο 65ο λεπτό, ωστόσο ισοφαρίστηκε στο 74′, μετά από λάθος υπολογισμό του Αστρά.

Aξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο Μπρέκαλο έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ για την Ελλάδα που ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολή του Πασαλίδη στο 83′, είχε δοκάρι ο Μαυροπάνος στο 88ο λεπτό.

Ελλάδα: Κότσαρης (70′ λ.τ. Αστράς), Σάλιακας, Τσιμίκας, Νικολάου, Καραχάλιος, Μανθάτης, Κουλούρης, Λάμπρου (66′ Λημνιός), Ανδρούτσος, Πασαλίδης, Γαλανόπουλος

Κροατία: Πόσαβετς, Κάρατσιτς, Σόσα, Σούνγιτς, Καλέτα Καρ, Μπρέκαλο, Γιάκολιτς, Μόρο, Μποτσκάι (46′ Μάγιερ), Σίμιτς, Μπάλιτς