Από την Κατερίνα Παπαγεωργίου…
Τα ελληνικά βραβεία Οσκαρ, τα επονομαζόμενα βραβεία “Ιρις” θα απονεμηθούν από την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου για όγδοη χρονιά απόψε στη Στέγη του Iδρύματος Ωνάση (πέρυσι μεγάλος νικητής ήταν ο Αλέξης Αλεξίου με το έργο του “Τετάρτη 04,45”).
Ανάμεσα στις ταινίες που θα διαγωνιστούν φέτος για το… ελληνικό αγαλματάκι, είναι το έργο “Suntan” του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου που διεκδικεί 11 βραβεία,( σκηνοθεσίας, ταινίας, σεναρίου, και πρώτου ανδρικού ρόλου για τον πρωταγωνιστή του έργου, Μάκη Παπαδημητρίου κ,α) Ο Αλέξανδρος Βούλγαρης, (The boy) γιος του γνωστού σκηνοθέτη “διαγωνίζεται” με την ταινία του “Το Νήμα” με 10 υποψηφιότητες, ενώ ο Τάσος Μπουλμέτης με την ταινία του “Νοτιάς ” διεκδικεί 8 βραβεία.
Η δολοφονία του ταξιτζή έκαψε προσωρινά το “Έτερος Εγώ”
Ο Σωτήρης Τσαφούλιας που επίσης διεκδικεί Οσκαρ με την ταινία του “Ετερος Εγω” συμμετέχοντας με 6 υποψηφιότητες, από σήμερα απέσυρε την ταινία του από τους κινηματογράφους λόγω ομοιοτήτων της υπόθεσης του έργου με την δολοφονία του οδηγού ταξί στην Κηφισιά σε μια προσπάθεια του όπως δήλωσε να διευκολύνει τις έρευνες της αστυνομίας.
Διαγωνίζονται και οι ταινίες Park America Square
Στην αποψινή απονομή παίρνουν επίσης μέρος: Η πρωτοεμφανιζόμενη σκηνοθέτρια Σοφία Εξάρχου με την δραματική ταινία της “Park”, όπως και με έξι υποψηφιότητες ο Γιαννης Σακαρίδης με την ταινία του “America Square” που έχει προγραμματιστεί να προβληθεί στους ελληνικούς κινηματογράφους στις 23 Μαρτίου.
Τέλος διαγωνίζονται φέτος για πρώτη φορά στα ελληνικά… Οσκαρ, και οι ταινίες κινουμένων σχεδίων.
Οι υποψηφιότητες
Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Σωτήρης Τσαφούλιας και Φένια Κοσοβίτσα.
2. Από την ταινία «Νήμα» η Ελένη Μπερντέ.
3. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Τάσος Μπουλμέτης.
4. Από την ταινία «America Square» οι Βένια Βέργου, Νίκος Φράγκος, Γιώργος Λεμός και Γιάννης Σακαρίδης.
5. Από την ταινία «Suntan» οι Φαίδρα Βόκαλη και Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.
Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «90 Χρόνια ΠΑΟΚ: Νοσταλγώντας το Μέλλον» οι Μαρία Δανέζη, Δημήτρης Παπανδρέου, Ιβάν Σαββίδης και Νίκος Τριανταφύλλιδης.
2. Από την ταινία «Σιωπηλός Μάρτυρας» ο Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος.
3. Από την ταινία «Η Τελευταία Παραλία» οι Nicoletta Romeo, Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Guillaume de Seille και Davide Del Degan.
Βραβείο Σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» ο The Boy.
2. Από την ταινία «America Square» ο Γιάννης Σακαρίδης.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.
Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Αγόρι στη Γέφυρα» ο Πέτρος Χαραλάμπους.
2. Από την ταινία «Όντως Φιλιούνται;» ο Γιάννης Κορρές.
3. Από την ταινία «Park» η Σοφία Εξάρχου.
Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «America Square» ο Βασίλης Κουκαλάνι.
2. Από την ταινία «Park» ο Δημήτρης Κίτσος.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Μάκης Παπαδημητρίου.
Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» η Σοφία Κόκκαλη.
2. Από την ταινία «Νοτιάς» η Μαρία Καλλιμάνη.
3. Από την ταινία «Το Ξύπνημα της Άνοιξης» η Δάφνη Πατακιά.
Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Θέμης Πάνου.
2. Από την ταινία «Park» οι Ενούκι Γκβενετάτζε, Τζούλιο Κατσής, Γκόγκα Τσικλαούρι, Ντάβιντ Σίμτσακ, Μινέλλα Μπαλλή, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζεγκίνογλου, Μάριο Τζούτι, Σάββας Μπαλαχαζβίλι, Γιώργος Μονστηριώτης και Τέο Αγγέλοφ.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Γιάννης Τσορτέκης.
Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» η Ιωάννα Κολλιοπούλου.
2. Από την ταινία «Πέντρο Νούλα» η Αθηνά Παππά.
3. Από την ταινία «America Square» η Θέμις Μπαζάκα.
4. Από την ταινία «Suntan» η Έλλη Τρίγγου.
Βραβείο Σεναρίου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Σωτήρης Τσαφούλιας και Κατερίνα Φιλιώτου.
2. Από την ταινία «America Square» οι Γιάννης Τσίρμπας, Βαγγέλης Μουρίκης και Γιάννης Σακαρίδης.
3. Από την ταινία «Suntan» οι Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Σύλλας Τζουμέρκας.
Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Νήμα» οι Felizol και The Boy.
2. Από την ταινία «Το Ξύπνημα της Άνοιξης» ο Drog_A_Tek.
3. Από την ταινία «Park» ο Αλέξανδρος Βούλγαρης.
4. Από την ταινία «Suntan» ο Felizol.
Βραβείο Φωτογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» ο Σίμος Σαρκετζής.
2. Από την ταινία «Park» η Monica Lenczewska.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Χρήστος Καραμάνης.
Βραβείο Μοντάζ
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» ο Πάνος Βουτσαράς.
2. Από την ταινία «America Square» ο Γιάννης Σακαρίδης.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Ναπολέων Στρατογιαννάκης.
Βραβείο Σκηνογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» ο Ηλίας Λεδάκης.
2. Από την ταινία «Νήμα» οι The Boy και Κωνσταντίνος Λαμπρίδης.
3. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Σπύρος Λάσκαρης.
Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» η Άλκηστη Μάμαλη.
2. Από την ταινία «Νοτιάς» η Εύα Νάθενα.
3. Από την ταινία «Η Ρόζα της Σμύρνης» η Γιούλα Ζωιοπούλου.
Βραβείο Ήχου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νοτιάς» οι Άρης Αθανασόπουλος, Αλίκη Παναγή και Κώστας Βαρυμποπιώτης.
2. Από την ταινία «Park» οι Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου και Βάλια Τσέρου.
3. Από την ταινία «Suntan» οι Λεονάρδος Ντούνης και Κώστας Φυλακτίδης.
Βραβείο Μακιγιάζ
Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» ο Γιάννης Παμούκης.
2. Από την ταινία «Νήμα» η Ιωάννα Λυγίζου.
3. Από την ταινία «Νοτιάς» η Κατερίνα Βαρθαλίτου.
4. Από την ταινία «Suntan» η Εύη Ζαφειροπούλου.
Βραβείο Ειδικών Εφέ
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος και Αντώνης Κοτζιάς.
2. Από την ταινία «Νήμα» οι Προκόπης Βλασερός και Ιωάννης Αγελαδόπουλος.
3. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Γιάννης Γεωργαρίου και Αλέξης Παράσχος.
Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Animation)
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Αίνιγμα» οι Αντώνης Ντούσιας και Άρης Φατούρος.
2. Από την ταινία «Εθνοφοβία» ο Γιάννης Ζιόνγκας.
3. Από την ταινία «Aurelia» οι Κρέωνας Κρυωνάς και Χρήστος Μπουραντάς.
Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Αλεπού» η Ζακλίν Λέντζου.
2. Από την ταινία «Κύβος» ο Αλέξανδρος Σκούρας.
3. Από την ταινία «Νηπενθές» ο Γιάννης Συμβώνης.
4. Από την ταινία «Η Χέλγκα στο Λουντ» η Θέλγια Πετράκη.
5. Από την ταινία «Limbo» η Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη.