Έγραψε ιστορία η Σεβίλλη, 3-1 την Λίβερπουλ

Έχει πάρει το τρόπαιο σπίτι της και δεν αφήνει να της το πάρει κανένας!  Με φοβερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Σεβίλη επικράτησε 3-1 της Λίβερπουλ στη Βασιλεία και κατέκτησε για 3η σερί σεζόν  το Γιουρόπα Λιγκ.  Έγινε με αυτόν τον τρόπο, η πρώτη ομάδα με 3 συνεχόμενα ευρωπαϊκά Κύπελλα, μετά την Μπάγερν που την τριετία 1974-76 κατέκτησε τρία διαδοχικά Κύπελλα πρωταθλητριών.

Όπως και πέρυσι, απέναντι στην Ντνίπρο, Η ομάδα του Έμερι βρέθηκε πίσω στο σκορ με πολύ όμορφο γκολ του Στάριτζ στο 35ο λεπτό.  Νωρίτερα στο 12΄δεν της είχε δοθεί πεναλτι σε χέρι του Καρίσο.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε εφιάλτη για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Ο Γκαμεϊρό ισοφάρισε σε 1-1 με το πιο γρήγορο γκολ σε 2ο ημίχρονο στην ιστορία όλων των ευρωπαϊκών τελικών (17”), η ομάδα του Ουνάι Έμερι πήρε τον έλεγχο και πέτυχε δύο γκολ ακόμη με τον Κόκε, στο 64΄και στο 70΄΄ για το τελικό 3-1.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Κολό Τουρέ (83′ Μπεντεκέ), Λόβρεν, Αλμπέρτο Μορένο, Εμρέ Τζαν, Μίλνερ, Λαλάνα (73′ Τζο Άλεν), Φιρμίνο (69′ Ορίγκι), Κοουτίνιο, Στάριτζ.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σόρια, Μαριάνο, Ραμί (77′ Κολοτζιετσάκ), Ντανιέλ Καρίσο, Σέρχιο Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Εν’Ζονζί, Μπανέγα (93′ Κριστόφορο), Κόκε, Βιτόλο, Γκαμεϊρό (93′ Ιμπόρα).