Ένσταση ο Εθνικός για το παιχνίδι με τον Προμηθέα

Ο Εθνικός ανακοίνωσε ότι κατέθεσε ένσταση κατά του κύρους του δεύτερου αγώνα των πλέι οφ με τον Προμηθέα που έληξε 69-63 υπέρ των Πατρινών.

Ο λόγος αυτής της κίνησης από τους ανθρώπους του Εθνικού είναι αφενός γιατί η άδεια του Κλειστού της Παναχαϊκής έχει λήξει από το τέλος του 2013 και δεν επιτρέπεται να φιλοξενεί αγώνες Α2.

Παράλληλα στην ίδια ένσταση οι Πειραιώτες αναφέρουν ότι η στέρηση πως στερήθηκαν της παρουσίας των φιλάθλων τους που βάση της προκήρυξης του πρωταθλήματος δικαιούνται, καθώς η γηπεδούχος ομάδα είναι υποχρεωμένη να παραχωρήσει το 30% των εισιτηρίων στην φιλοξενούμενη.

Αναλυτικά:

Η διοίκηση της ομάδας Μπάσκετ του Εθνικού ΟΦΠΦ ενημερώνει τους φιλάθλους της πως μετά το τέλος της αναμέτρησης στην Πάτρα κόντρα στον ΑΣΠ Προμηθέα το Σάββατο 04/06, κατατέθηκε ένσταση κατά του κύρους του αγώνα καθώς η άδεια λειτουργίας του κλειστού της Παναχαϊκής έχει λήξει από τις 31/12/2013 ενώ μέχρι και εκείνη την ημερομηνία μπορούσε να φιλοξενήσει αγώνες έως και Β’ Εθνικής κατηγορίας. Επίσης στην ίδια ένσταση αναφέρθηκε πως το σωματείο μας στερήθηκε τον αριθμό φιλάθλων που δικαιούται να έχει στις εκτός έδρας αναμετρήσεις και αντιστοιχεί στο 30% των εισιτηρίων βάση της προκήρυξης του Πρωταθλήματος. Για οποιαδήποτε εξέλιξη θα υπάρχει άμεση ενημέρωση με νέο δελτίο τύπου.