Αστέρας Τρίπολης: «Έπαιξε» με τη φωτιά και προκρίθηκε

Του Μιχάλη Κατσαφάδου

Την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ με περιπετειώδη τρόπο, εξασφάλισε ο Αστέρας Τρίπολης μετά τη νίκη του με σκορ 4-2 επί της Ροβανιέμι, που σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στην Φινλανδία, έδωσε το εισιτήριο στους Αρκάδες.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη έδειξε να καθαρίζει το ματς από το πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε με σκορ 2-0 με τα γκολ του Κουρμπέλη στο 12΄ και του Ντε Μπλάσις στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, σε μία φάση που μάλιστα αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας των Φινλανδών, Σάλγκρεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μέσα σε ένα δεκάλεπτο η Ροβανιέμι ισοφάρισε, με τα γκολ των Μακιτάλο στο 53΄και Λαντενμάκι στο 62΄. Ο Αστέρας Τρίπολης αντέδρασε και πέτυχε άλλα δύο γκολ με τον Ντε Μπλάσις στο 73΄ και με τον Μπακασέτα στο 81΄. Πρώτη ευρωπαική νίκη για τους Αρκάδες. Η γερμανική Μάιντς θα είναι ο επόμενος τους αντίπαλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Μπαντής, Λούι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Ουσέρο, Κουρμπέλης (71′ Μπακασέτας), Μάσα (75′ Μουνάφο), Ντε Μπλάσις, Ρόλε, Μπαράλες (69′ Μπαντιμπανγκά).

ΡΟΒΑΝΙΕΜΙ: Σάλγκρεν, Σάξμαν, Μαγιάβα, Λαντενμάκι, Ομπιλορ, Οκόνεν, Μακιτάλο, Οτάρου (45’+5′ Φόρσμαν), Νιάσι (84′ Λάχτινεν), Γκέι, Κόκο (71′ Εμενίκε).