Αποκλείστηκε από το Κύπελλο στο φινάλε ο Εθνικός

Μετά  από ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ο Εθνικός έχασε στις λεπτομέρειες από τον Ηρακλή με  82-81 και αποκλείστηκε από το Κύπελλο.

Από την αρχή του αγώνα ο Εθνικός είχε το προβάδισμα ενώ ο Ηρακλής κυνηγούσε σταθερά με την διαφορά να είναι σε όλα τα σημεία χαμηλή.

Στο πόντο η διαφορά των δύο ομάδων στο ημίχρονο με το σκορ 46-45 και τον Εθνικό.

Θετικά ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο με ένα 4-0 από τον Εθνικό που έφτασε το σκορ στο 50-45 αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι επιθετικά που με εύστοχη βολή στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Τσούνας, Κωνσταντινόπουλος

Δεκάλεπτα: 24-20, 46-45, 67-64, 81-82.

Εθνικός (Βλάχος): Μάντζαρης 16 (1), Τζόλος 11 (3), Τότσιος 15 (1), Βασιλόπουλος 7 (1), Παλαιοχωρίτης, Ράπτης 4, Γκιζογιάννης 16, Μαγκουνής 9 (1), Τζιάλλας 3, Ψυλέας.

Ηρακλής (Πέρκος): Γ. Μουρατίδης 3, Αποστολίδης 9, Ντι Νούνο 26 (3), Καραγκιολίδης 2, Απ. Αποστολίδης 2, Μπένας 14, Δέσπος 18, Γκιουλέκας 8.