Εκκωφαντική νίκη (3-1) του Θρύλου μέσα στην Ξάνθη

Σκόνη και θρύψαλα έκανε ο Ολυμπιακός την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος και πέρασε σαν σίφουνας από την Ξάνθη επικρατώντας με 3-1. Μάλιστα, το τελικό σκορ είναι κολακευτικό για την ακριτική ομάδα που γλύτωσε από πιο βαριά ήττα χάρη στη πολύ καλή εμφάνιση και τις εκπληκτικές αποκρούσεις του Τσέναμο.
Οι Ρομπέρτο, Ομάρ, Μασουακού, Ντα Κόστα και Σιόβας στην άμυνα, οι Μιλιβόγεβιτς και Καμπιάσο στο κέντρο, ο Φορτούνης σε επιτελικό ρόλο, ο Πάρντο δεξιά, ο Ντουρμάζ αριστερά και ο Ιντέγε σέντερ φορ ήταν το αρχικό σχήμα για τον Μάρκο Σίλβα ενώ ο Λουτσέσκου παρέταξε τη Ξάνθη με τους Μπαξεβανίδη, Γουάλας στα άκρα και τους Φλίσκα, Καρυπίδη στόπερ μπροστά από τον Τσέναμο. Ο Παπαστεριανός ο Λουσέρο και ο Βασιλακάκη ήταν στο κέντρο, ο Ντιμιτρόφ με τον Σολτάνι στις πτέρυγες και ο Καπετάνος στην κορυφή της επίθεσης.
Πρόσωπα της βραδιάς, για τους νταμπλούχους, που έκαναν το 4 στα 4 στη Σούπερ Λίγκα, ήταν οι Ντουρμάζ και Φορτούνης που εκτός από τα γκολ που πέτυχαν ήταν από τους καλύτερους της αναμέτρησης, που έχει ως μοναδικό μελανό σημείο τον τραυματισμό στο γόνατο, στο πρώτο ημίχρονο, του Μανουέλ Ντα Κόστα.
Οσον αφορά τις διαμαρτυρίες της Ξάνθης για τη φάση του 41’ στην οποία ζήτησε πέναλτι, αυτές είναι ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΕΣ, καθώς η μπάλα μετά την προσπάθεια του Καπετάνου χτυπά αρχικώς στο σώμα του Μποτία και στη συνέχεια βρίσκει το χέρι το οποίο είναι κατεβασμένο –σχεδόν κολλημένο στο πλάι του σώματος- και κάνει κίνηση αντίθετη με την πορεία της μπάλας.
Σπουδαία η αντίδραση του Ολυμπιακού μετά την ισοφάριση που δέχτηκε. Στο 50’ ύστερα από λάθος εκτίμηση του Μποτία οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέσα στη μεγάλη περιοχή του Ρομπέρτο και ο Ντιμιτρόφ με πλασέ ισοφάρισε την γκολάρα –από το ύψος της περιοχής- που είχε σημείωση στο 42’ ο Ντουρμάζ. Παρά την ψυχρολουσία του 1-1 που ήρθε κόντρα στην εικόνα του αγώνα οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να παίζουν με την μπάλα κάτω και χωρίς άγχος. Αφού στο 60’ ο Τσενάμο κάνει την απόκρουση της αγωνιστικής σε κεφαλιά του Φορτούνη, στο 63’ ο Ντουρμάζ αδειάζει μέσα στην περιοχή της Ξάνθης τον Μπαξεβανίδη ο οποίος αναγκάζεται να τον γκρεμίσει. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα (65’) ο Φορτούνης δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Τρία λεπτά αργότερα ο νεαρός μπαλαδόρος άλλαξε όμορφα παιχνίδι στα αριστερά στον Ντουρμάζ, αυτός ντρίπλαρε τρεις αμυντικούς της Ξάνθης και έδωσε στον Ιντέγε. Ο τελευταίος από θέση μέσα αριστερά είδε τον Φορτούνη να έρχεται σαν …τρέηλερ του έδωσε την μπάλα και από το ύψος του πέναλτι ο μίστερ – 7 των Πειραιωτών διαμόρφωσε το τελικό Ξάνθη – Ολυμπιακός 1-3 σκορπίζοντας ενθουσιασμό στους εκατοντάδες φίλους των ερυθρολεύκων που έκαναν την έδρα της Ξάνθης να μοιάζει με μικρό Καραϊσκάκη.
Μεγάλη και σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας αυτή η εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος που έως απόψε δεν είχε δεχτεί γκολ. Με αυτό τον εκκωφαντικό τρόπο οι νταμπλούχοι Ελλάδας έστειλαν μήνυμα πως και εφέτος είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο.

Το «φιλμ» του αγώνα

5’ Γύρισμα του Ντουρμάζ από αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι και πίσω, ο Πάρντο έπιασε στην κίνηση το σουτ, αλλά αστόχησε.

22’ Ο επόπτης Τουμπακάρης έκοψε λανθασμένα τον Ιντέγε με οφσάιντ.

23’ Σουτ του Σολτάνι, η μπάλα ψηλά άουτ.

29’ Σουτ του Ντα Κόστα έξω από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Τσενάμο.

41’ Η Ξάνθη διαμαρτυρήθηκε αδίκως για χέρι του Μποτία στην περιοχή, ζητώντας πέναλτι, καθώς δεν υπήρχε καμία παράβαση από τον Ισπανό σέντερ μπακ.

42’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Θρύλος παίρνει προβάδισμα με έναν εκ των κορυφαίων παικτών του στο πρώτο μέρος, τον Τζίμι Ντουρμάζ. Ο Σουηδός έγινε αποδέκτης της μπάλας στα αριστερά, από πάσα του Φορτούνη και μπαίνοντας μέσα στην περιοχή σούταρε «ξερά» με το δεξί και νίκησε τον Τσενάμο!

44’ Ο Φορτούνης σουτάρει δυνατά, έξω από την περιοχή, ο Τσενάμο αδυνατεί να μπλοκάρει και αποκρούει με το… στήθος! Η μπάλα στρώνεται στον Ιντέγε, ο οποίος αιφνιδιάζεται και δεν πιάνει το σουτ με τη μία, όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάσει αδύναμα στην αγκαλιά του Τσενάμο.

50’ Μία στιγμιαία ολιγωρία κοστίζει στον Ολυμπιακό την ισοφάριση, η οποία έρχεται για την Ξάνθη με τον Ντιμίτροφ. Στο 1-1 το ματς.

52’ Ο Ιντέγε χάνει τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, όταν έπειτα από σέντρα του Ντουρμάζ, παίρνει στο δεύτερο δοκάρι την κεφαλιά και βλέπει την μπάλα να περνάει ελάχιστα εκτός εστίας του Τσενάμο!

60’ Ο Τσενάμο βγάζει με απίστευτο τρόπο την κεφαλιά του Φορτούνη, κρατώντας το 1-1 στο ματς. Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να πάρει εκ νέου το προβάδισμα!

64’ Ο εκ των κορυφαίων του ματς για τον Ολυμπιακό, Τζίμι Ντουρμάζ, ανατρέπεται από τον Μπαξεβανίδη, μέσα στην περιοχή, σε κατά μέτωπον προσπάθεια του Σουηδού για γκολ. Ο διαιτητής Μήτσιος υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών και «κιτρινίζει» τον Μπαξεβανίδη, αλλά και τον Καπετάνο για διαμαρτυρία.

65’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Κώστας Φορτούνης εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ντουρμάζ και ο Θρύλος παίρνει εκ νέου του προβάδισμα στο ματς. Στο 2-1 ο Θρύλος!

68’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Θρύλος βάζει τις βάσεις για το «4 στα 4»! Υποδειγματική αντεπίθεση, με Ντουρμάζ, Ιντέγε και Φορτούνη να συνδυάζονται υπέροχα και τον τελευταίο να τελειώνει με γκολ την υπέροχη προσπάθεια! Στο 3-1 ο Θρύλος και η νίκη ήταν πλέον κοντά!

81’ Σουτ από τον Κασάμι έξω από την περιοχή, ο Τσενάμο έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

85’ Όμορφη ατομική ενέργεια του Ντουρμάζ, έκανε το σουτ, αλλά ο Τσενάμο έδιωξε εντυπωσιακά.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Τσενάμο, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (76′ Νιέτο), Παπαστεριανός, Φλίσκας, Καπετάνος (80′ Ράνος), Καρυπίδης, Ντιμίτροφ (63’ Ερέα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα (39’ Μποτία), Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (69’ Κασάμι), Φορτούνης, Πάρντο (71’ Ερνάνι), Ντουρμάζ, Ιντέγε.

Διαβάστε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Κώστα Φορτούνη και το Τζίμι Ντουρμάζ…

Οι δηλώσεις του Μάρκο Σίλβα στη συνέντευξη Τύπου..

Όλες τις ημέρες λέγατε στους παίκτες σας τι θα αντιμετωπίσουν στην Ξάνθη, πλέον μετά το τέλος του αγώνα θεωρείται πως οι ποδοσφαιριστές σας ακολούθησαν τις εντολές σας κατά γράμμα;

«Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας δεν κάναμε κάτι διαφορετικό, μαζέψαμε τις πληροφορίες που θέλαμε και τις μεταδώσαμε στους ποδοσφαιριστές μας. Μετά από ένα ματς της Ευρώπης έπρεπε να διώξουμε την ψυχολογική κούραση που είχαμε από τον αγώνα με την Μπάγερν Μονάχου και αυτό κάναμε. Δεν ήταν διαφορετική η προετοιμασία μας για τον αγώνα με την Ξάνθη σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι με συγκέντρωση και πήραμε μία δίκαιη νίκη με 3-1 και θα μπορούσαμε να είχαμε βάλει 4 και 5 γκολ. Ημασταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και πήραμε τη νίκη».

Θεωρείται τον Ντουρμάζ ως παράδειγμα προς μίμηση για τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές, υπό την έννοια πως αποκλείστηκε από τη λίστα της Ευρώπης και μέχρι τώρα στην Ελλάδα είναι από τους καλύτερους παίκτες του Ολυμπιακού.

«Χωρίς καμία αμφιβολία η συμπεριφορά και η απόδοσή του Ντουρμάζ αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση για όλους. Πραγματικά δεν ήταν εύκολο να διαχειριστεί τον αποκλεισμό του από την Ευρώπη, αλλά δίνει τα πάντα και δουλεύει κάθε μέρα σκληρά στις προπονήσεις, το ίδιο ισχύει και για τον Νταβίντ (σ.σ. Φουστέρ) ο οποίος επίσης δουλεύει καθημερινά και προσπαθεί. Και ειλικρινά μου αρέσει αυτή η συμπεριφορά και έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μου».

Δεκαπέντε ξένοι ποδοσφαιριστές στην αποστολή και τρεις Έλληνες, τι προσφέρει αυτό στο ελληνικό ποδόσφαιρο;

«Καταλαβαίνω την ερώτησή σας, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί την κάνετε προσωπικά σε εμένα. Δε νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι πάρα πολύ από το παρελθόν, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε προσωπικά σε εμένα την ερώτηση αυτή».