Τζόκοβιτς – Μάρει στον τελικό του Australian Open

Μόλις 2 ώρες και 19 λεπτά χρειάστηκε ο Νόβακ Τζόκοβιτς για να κάμψει την αντίσταση του Ρότζερ Φέντερερ, στα ημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν. Ο Σέρβος ήταν απολαυστικός και απέδειξε με τον πιο εμφατικό τρόπο, ότι είναι ο καλύτερος τενίστας στον κόσμο. Νίκησε με 3-1 σετ (6-1, 6-2, 3-6, 6-3), πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση του στο τουρνουά.

Στον μεγάλο τελικό θα διεκδικήσει τον 6ο τίτλο του στο εν λόγω τουρνουά. «Νομίζω ότι τα πρώτα δύο σετ ήταν τα καλύτερα που έχω παίξει στην καριέρα μου απέναντι στον Φέντερερ» δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο «Νόλε», λόγια που δείχνουν την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρέθηκε. Με τη νίκη του αυτή ο Τζόκοβιτς έφτασε τις 23 νίκες, έναντι 22 του Ελβετού αντιπάλου του στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Στον τελικό θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Άντι Μάρει που απέκλεισε με 3-2 σετ τον Μίλος Ράονιτς, σε μία επανάληψη του περυσινού τελικού