Βαθμολογική ανάσα για Εργοτέλη που πέρασε από την Βέροια

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε της Βέροιας εκτός έδρας με 1-0 παιχνίδι για την 27η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα.

Με το τρίποντο αυτό ο Εργοτέλης έφτασε τους 25 βαθμούς και απέχει δύο βαθμούς από Πλατανιά και τρεις από Πανθρακικό, Πανιώνιο.

Πλέον περιμένει στραβοπάτημα από αυτές τις ομάδες προκειμένου αυτές οι διαφορές να παραμείνουν και στο τέλος της αγωνιστικής. Αντίθετα η Βέροια με τη δεύτερη σερί της ήττα έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί ψηλότερα στο βαθμολογικά πίνακα, ωστόσο μπορεί να πέσει από την ένατη θέση μόνο αν η Καλλονή επιβληθεί του Πανιωνίου την Κυριακή.

Ο Γκοργκς στο 14′ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με τον Ολαϊτάν. Η “βασίλισσα του βορρά” μόνο στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε απειλητική, με τους Κρητικούς να νοιώθουν πίεση μόνο στα τελευταία λεπτά του αγώνα.