Να ποιο είναι το αφεντικό των πλέι οφ!

Ονειρεμένο ξεκίνημα στα πλέι οφ πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, στην καλύτερη εφετινή της εμφάνιση, συνέτριψε με σκορ 4-0 τον Αστέρα στην Τρίπολη και έστειλε ένα ηχηρό μήνυμα στους αντιπάλους της για το ποια ομάδα είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης σε αυτή την διαδικασία.

Οι «πράσινοι» είχαν εξαιρετική αμυντική λειτουργία και στηριζόμενοι στην ταχύτητα των Κλωναρίδη (2 ασίστ), Καρέλη (2 γκολ), έφτασε στην άνετη επικράτηση με το ευρύ 4-0, που αποτελεί την ισοφάριση της πιο βαριάς εντός έδρας ήττας για τους Αρκάδες, μετά το επίσης 4-0 από τον Ηρακλή, τον Φεβρουάριο του 2010.

Δύο γκολ πέτυχε ο Καρέλης (45΄, 56΄), ένα ο Σίλντενφελντ (27΄) και ένα ο Μπέργκ (82΄), ο Σουηδός που σκόραρε λίγο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Νίνης που οργάνωσε άψογα το παιχνίδι της ομάδας του.

Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Λούι, Τσοκάνης, Αλόκο, Γκόιαν, Ιγκλέσιας, Φερνάντεζ (46′ Γιαννιώτας), Μάσα (78′ Μουνάφο), Μπαράλες, Ρόλε, Πάρα (60’ Μπαντιμπανγκά).

Παναθηναϊκός : Στιλ, Μπούρμπος, Νάνο, Ταυλαρίδης, Σίλντενφελντ, Λαγός, Κουτρουμπής (80′ Μπεργκ), Ζέκα, Νίνης (73′ Πράνιτς), Καρέλης, Κλωναρίδης (66′ Μαυρίας).

Στο άλλο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής των πλέι οφ, ο Ατρόμητος αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΠΑΟΚ, ένα αποτέλεσμα που ασφαλώς ευνοεί τον Παναθηναϊκό, στη «μάχη» για την κατάληψη της πρωτιάς, που δίνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με τον Αγκουαζί μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιδες και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 32΄με κοντινό πλασέ του Φακούντο Περέιρα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δημιούργησαν πολλές φάσεις, με πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα τους δύο τερματοφύλακες. Ο Ιτάνζ αρνήθηκε σε δύο περιπτώσεις το γκολ στον Καραμάνο, ενώ από την άλλη πλευρά ο νεαρός Βασίλης Μπάρκας, ο οποίος αντικατέστησε στο 83ο λεπτό τον τραυματία Γκορμπούνοφ, στο ντεμπούτο του με την 1η ομάδα πραγματοποίησε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ (82’ Μπάρκας), Γκαρσία (62’ Δημόυτσος), Κατσουράνης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Κούρος (50’ Κοντοές), Αγκουαζί, Ούμπιντες, Ναπολεόνι, Καραμάνος.

ΠΑΟΚ: Ιτανζ, Ρατς, Κίτσιου, Τζαβέλλας, Βίτορ, Κάτσε (85’ Πόζογλου), Νομπόα, Τζιόλης, Μακ, Περέιρα, Αθανασιάδης.