Οι υποψήφιοι για την καλύτερη 11άδα της χρονιάς

Ξεκινώντας από τη θέση του τερματοφύλακα, οι υποψήφιοι είναι οι: Μανουέλ Νόιερ, Τιμπό Κουρτουά, Τζιανλουίτζι Μπουφόν και Μπέτο! Όπως γίνεται αντιληπτό, απουσιάζουν οι Ικέρ Κασίγιας και Κλαούντιο Μπράβο που διεκδικούν το βραβείο του καλύτερου πορτιέρο.

Για την άμυνα, ο κόσμος μπορεί μέσω της ψηφοφορίας που διενεργείται στην επίσημη ιστοσελίδα της UEFA να επιλέξει ανάμεσα στους Νταβίντ Αλάμπα, Μεντί Μπενάτια, Ζερόμ Μπόατενγκ, Ντάνιελ Καρβαχάλ, Εζέκιελ Γκαράι, Ντιέγκο Γκοντίν, Ματς Χούμελς, Βινσέν Κομπανί, Φίλιπ Λαμ, Μιράντα, Σέρχιο Ράμος, Πάμπλο Ζαμπαλέτα.

Στη μεσαία γραμμή υπάρχουν οι: Τσάμπι Αλόνσον, Αρντά Τουράν, Άνχελ Ντι Μαρία, Χάμες Ροντρίγκεζ, Κόκε, Τόνι Κροος, Λούκας Μόντριτς, Πολ Πογκμπά, Ιβάν Ράκιτιτς, Μάρκο Ρόις, Αριέν Ρόμπεν, Γιάγια Τουρέ.

Τέλος για τη θέση της επίθεσης, οι υποψήφιοι είναι οι Αλέξις Σάντσες, Γκάρεθ Μπέιλ, Καρίμ Μπενζεμά, Ντιέγκο Κόστα, Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, Λιονέλ Μέσι, Τόμας Μίλερ, Νεϊμάρ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Ζόναταν Σοριάνο, Κάρλος Τέβες.