Πολύ δύσκολη πρόκριση της Ρεάλ ήρωας για την Τσέλσι ο Ντεμπά Μπα

Του Μιχάλη Κατσαφάδου

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, για τέταρτη συνεχόμενη σεζόν εξασφάλισε η Ρεάλ Μαδρίτης, απέναντι στην ηρωική Ντόρτμουντ.

Η ομάδα της Βεστφαλίας, νίκησε με 2-0, αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει το 3-0, σκορ με το οποίο είχε ηττηθεί στον πρώτο αγώνα. Η Μαδριλένοι, χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο που ήταν στον πάγκο με πρόβλημα στο γόνατο, παρουσίασαν πολύ μέτριο αγωνιστικό πρόσωπο και αν δεν βρισκόταν σε εξαιρετική βραδιά ο Ίκερ Κασίγιας, θα μπορούσαν να ζήσουν παρόμοιο εφιάλτη με τον περυσινό, όταν και ηττήθηκαν με σκορ 4-1 στο “Βέστφαλενσταντιον” και αποκλείστηκαν.

Βέβαια η Ρεάλ θα μπορούσε να είχε καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση πρόκριση, αλλά ο Άνχελ Ντι Μαρία, αστόχησε σε πέναλτι που εκτέλεσε στο 17ο λεπτό.

Και τα δύο τέρματα για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, τα πέτυχε ο Μάρκο Ρόις, στο 24ο και στο 37ο λεπτό. Η πιο μεγάλη ευκαιρία της Ντόρτμουντ για το 3-0 ήρθε στο 65′, όταν έφυγε στην αντεπίθεση από λάθος του Πέπε, ο Ρόις έκανε την ιδανική πάσα στον Μχιταριάν, ο Αρμένιος απέφυγε τον Κασίγιας, πλάσαρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Ισπανού πορτιέρε και εν συνεχεία σούταρε ο Γκρόσκροϊτς, αλλά ο Πέπε “εξιλεώθηκε” για το λάθος του στο ξεκίνημα της φάσης, καθώς με τάκλιν έκοψε πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντενφελερ, Πίστσεκ (81′ Ομπαμεγιάνγκ), Μάνουελ Φρίντριχ, Χούμελς, Ντουρμ, Γιόγιτς, Κιρχ, Μχιταριάν, Γκρόσκροϊτς, Ρόις, Λεβαντόβσκι.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Καρβαχάλ, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Φάμπιο Κοεντράο, Τσάμπι Αλόνσο, Ιγιαραμέντι (46′ Ίσκο), Μόντριτς, Ντι Μαρία (73′ Καζεμίρο), Μπέιλ, Μπενζεμά (92′ Βαράν).

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς η Τσέλσι κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά μετά τη νίκη της με σκορ 2-0 επί της Παρί Σεν Ζερμέν στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Λονδρέζους, ο Ντεμπά Μπα. Ο Σενεγαλέζος επιθετικός είχε περάσει ως αλλαγή στο 66΄και 22 λεπτά αργότερα σκόραρε, πετυχαίνοντας το 2-0, με τον Ζοσέ Μουρίνιο να τρέχει μέχρι το σημείο του κόρνερ για να πανηγυρίσει με τους παίκτες του την διαφαινόμενη πρόκριση. Το σκορ είχε ανοίξει στο 32ο λεπτό ο Σίρλε, που επίσης είχε περάσει ως αλλαγή στην θέση του τραυματία Αζάρ. Στα τελευταία λεπτά η Παρί πίεσε για ένα γκολ που θα της έδινε την πρόκριση, αλλά εκεί μίλησε η κλάση του Πετρ Τσεχ, ειδικά στο 94΄όταν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, σουτ του Μαρκίνιος. Η Τσέλσι λοιπόν κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, μετά την ήττα της από την Παρί με 3-1 στο πρώτο ματς και συνεχίζει να διεκδικεί, το τρίτο σερί ευρωπαϊκό της τρόπαιομετά το Γιουρόπα Λιγκ πέρυσι και το Τσάμπιονς Λιγκ την αμέσως προηγούμενη σεζόν.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Γκάρι Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Λάμπαρντ (66′ Ντεμπά Μπα), Οσκάρ (81′ Τόρες), Ουίλιαν, Αζάρ (18′ Σέρλε), Ετο’ό.

ΠΑΡΙ ΣΖ: Σίριγκου, Ζαλέ, Αλέξ, Τιάγκο Σίλβα, Μαξουέλ, Τιάγκο Μότα, Βεράτι (55′ Καμπάιγ), Ματουιντί, Λούκας Μόουρα (84′ Μαρκίνιος), Λαβέτσι (73′ Παστόρε), Καβάνι.

Σήμερα το βράδυ διεξάγονται οι άλλοι δύο ημιτελικοί, Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα (21:45 Novasports 2) και Μπάγερν – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (21:45 Δημόσια Τηλεόραση). Και τα δύο πρώτα ματς είχαν τελειώσει με το ίδιο σκορ, 1-1, οπότε οι γηπεδούχοι έχουν, έστω και ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης.