Χωρίς ίχνος ελέους “διέσυραν” την απλώς παρούσα στο γήπεδο Βραζιλία

Του Μιχάλη Κατσαφάδου

Έχεις την αίσθηση ότι δεν μπορεί να έχει συμβεί στην πραγματικότητα. Βραζιλία – Γερμανία 1-7. Δύσκολα ο ανθρώπινος νους μπορεί να δεχθεί αυτό το ποδοσφαιρικό φαινόμενο, αυτή την ασύλληπτη παράσταση των Γερμανών στο “Εστάντιο Μινεϊράο”.

Χωρίς ίχνος ελέους, διέσυραν την απλώς παρούσα στον αγωνιστικό χώρο Βραζιλία και έδειξαν με την απόδοσή τους, ότι πολύ δύσκολα θα τους ξεφύγει το τρόπαιο. Από την άλλη πλευρά απλώς λυπάσαι τους Βραζιλιάνους παίκτες που συμμετείχαν σε αυτόν τον ημιτελικό, γιατί καλούνται να σηκώσουν το βάρους ενός τέτοιου διασυρμού και της κατακραυγής ενός ολόκληρου έθνους. Δύο τέρματα των Σίρλε, Κρόος και από ένα των Μίλερ, Κλόζε και Κεντίρα, υπέγραψαν αυτόν τον θρίαμβο της ομάδας του Γιόακιμ Λεβ. Το απίστευτο αυτής της ιστορικής εφτάρας είναι ότι η Γερμανία κατάφερε μέσα σε διάστημα επτά λεπτών στο πρώτο ημίχρονο να πετύχει τέσσερα γκολ και να κάνει την Βραζιλία να μοιάζει σαν κάτι από Ελ Σαλβαδόρ ή από Λουξεμβούργο.

Πρόσωπο της βραδιάς για την Γερμανία, ασφαλώς ο Μίροσλαβ Κλόζε. Με το γκολ που πέτυχε απέναντι στην Βραζιλία, έφτασε τα 16 στα 4 Μουντιάλ που έχει συμμετάσχει και έγινε πλέον ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης, ξεπερνώντας τον Ρονάλντο.

Το σκορ, ήδη στο 29΄ είχε διαμορφωθεί στα επίπεδα του 5-0, με τον βραζιλιάνικο εφιάλτη να ξεκινάει στο 11ο λεπτό με το εύκολο πλασέ του αμαρκάριστου στην περιοχή Τόμας Μίλερ. Στο 23΄ ο Κλόζε με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Σέζαρ για το 2-0. Το ποδοσφαιρικό σόου συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση. Στο 25΄πολύ όμορφο τέρμα από τον Κροος με μακρινό, άπιαστο σουτ. Ένα λεπτό αργότερα, Κεντίρα και Κροος συνδυάζονται και ουσιαστικά κάνουν πλάκα στους αντίπαλους αμυντικούς, με τον Κρόος να πετυχαίνει το 4-0. Με πανομοιότυπο τρόπο σημειώθηκε το 5-0. Εζίλ και Κεντίρα συνδυάστηκαν και ο μέσος της Ρεάλ, νίκησε εύκολα τον Σέζαρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 69΄ο Σίρλε σε ρυθμούς προπόνησης πέτυχε το 6-0 και δέκα λεπτά αργότερα με δυνατό σουτ ο Σίρλε έγραψε το 7-0. Στο 90΄ο Εζίλ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 8-0 και στην επόμενη φάση ο Όσκαρ βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Νόιερ.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Λουίς Φελίπε Σκολάρι): Ζούλιο Σέζαρ, Μαρσέλο, Νταβίντ Λουίζ, Ντάντε, Μαϊκόν, Λουίς Γκουστάβο, Φερναντίνιο (46’ Παουλίνιο), Μπερνάρντ, Όσκαρ, Χουλκ (46’ Ραμίρες), Φρεντ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Χέβεντες, Χούμελς (46’ Μερτεζάκερ), Μπόατενγκ, Λαμ, Κεντίρα (76’ Ντράξλερ), Σβαϊνστάιγκερ, Κρος, Εζίλ, Μίλερ, Κλόζε (58’ Σίρλε).