του Βαγγέλη Χατζηκωνσταντη.
Άνοιξε σήμερα η αυλαία της 2ης αγωνιστικής, για την φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος.
Χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα η Ένωση ουσιαστικά έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στους Ευβοιώτες επικρατώντας με 3-0 και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο 5ο όμιλο. Με δέκα παίκτες από το 61’ οι Ευβοιώτες.
Στην κορυφή του 4ου ομίλου βρίσκεται ο Ηρακλής μετά τη νίκη στις Σέρρες επί του Εθνικού Γαζώρου με 2-1.
Στο πλαίσιο του 1ου ομίλου, η Παναχαϊκή νίκησε 2-0 τον Φωστήρα στον Ταύρο και αύξησε τις ελπίδες της για να βρεθεί στους «16».
Στη Λάρισα, ο Τύρναβος νίκησε 2-1 τον Αιγινιακό στο «Αλκαζάρ» και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για πρόκριση στους «16», από τον 7ο όμιλο.
Τα Χανιά με τη νίκη τους ήθελαν ακόμη ένα τρίποντο απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου προκειμένου να εξασφαλίσουν την πρόκριση, ωστόσο οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.
Αναλυτικά το πρόγραμμα:
1ος όμιλος
Φωστήρας-Παναχαϊκή 0-2
Ολυμπιακός-Πανιώνιος (29/10, 19:30, <Κανάλι Ενα 90,4>)
Βαθμολογία
1. Ολυμπιακός 3
2. Παναχαϊκή 3
3. Πανιώνιος 1
4. Φωστήρας 1
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
Φωστήρας-Ολυμπιακός
Πανιώνιος-Παναχαϊκή
2ος όμιλος
ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα (29/10, 19:30)
Κέρκυρα-Απόλλων Καλαμαριάς (30/10, 15:00)
Βαθμολογία
1. Απόλλων Καλαμαριάς 3
2. ΠΑΣ Γιάννινα 3
3. Κέρκυρα 0
4. ΠΑΟΚ 0
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα
Κέρκυρα-Απόλλων Καλαμαριάς
3ος όμιλος
Νίκη Βόλου-Ζάκυνθος (30/10, 17:15)
ΟΦΗ-Ξάνθη (30/10, 19:30)
Βαθμολογία
1. Skoda Ξάνθη 3
2. Ζάκυνθος 1
3. ΟΦΗ 1
4. Νίκη Βόλου 0
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
Νίκη Βόλου-ΟΦΗ
Skoda Ξάνθη-Ζάκυνθος
4ος όμιλος
Εθνικός Γαζώρου-Ηρακλής 1-2
Λεβαδειακός-Πλατανιάς (29/10, 15:00)
Βαθμολογία
1. Ηρακλής 4
2. Πλατανιάς 3
3. Λεβαδειακός 1
4. Εθνικός Γαζώρου 0
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
Εθνικός Γαζώρου-Λεβαδειακός
Πλατανιάς-Ηρακλής
5ος όμιλος
ΑΕΚ-Ηρακλής Ψαχνών 3-0
Ατρόμητος-Πανθρακικός (29/10, 15:00)
Βαθμολογία
1. ΑΕΚ 4
2. Ατρόμητος 3
3. Πανθρακικός 1
4. Ηρακλής Ψαχνών 0
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
ΑΕΚ-Ατρόμητος
Πανθρακικός-Ηρακλής Ψαχνών
6ος όμιλος
Εργοτέλης-Βέροια (29/10, 17:15)
Ερμιονίδα-Απόλλων Σμύρνης (30/10, 15:00)
Βαθμολογία
1. Βέροια 3
2. Απόλλων Σμύρνης 1
3. Εργοτέλης 1
4. ΑΕ Ερμιονίδας 0
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
ΑΕ Ερμιονίδας-Εργοτέλης
Βέροια-Απόλλων Σμύρνης
7ος όμιλος
Τύρναβος-Αιγινιακός 2-1
Αστέρας Τρίπολης-Καλλονή (29/10, 17:15)
Βαθμολογία
1. Τύρναβος 4
2. Αστέρας Τρίπολης 3
3. Καλλονή 1
4. Αιγινιακός 0
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
Τύρναβος-Αστέρας Τρίπολης
Καλλονή-Αιγινιακός
8ος όμιλος
Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου 0-0
Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός (30/10, 19:30)
Βαθμολογία
1. ΑΟ Χανιά 4
2. Παναθηναϊκός 3
3. Ολυμπιακός Βόλου 1
4. Παναιτωλικός 0
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
ΑΟ Χανιά-Παναθηναϊκός
Παναιτωλικός-Ολυμπιακός Βόλου