Τους αντιπάλους τους έμαθαν οι ελληνικές ομάδες στον 3ο προκριματικό γύρου του Europa League.
Τη Σεντ Ετιέν θα αντιμετωπίσει η ΑΕΚ, όπως προέκυψε από τη σχετική κλήρωση στη Νιόν της Ελβετίας. Δύσκολη η αποστολή για την Ένωση που θα πρέπει να ιδρώσει πάρα πολύ για να προκριθεί.
Ο πρώτος αγώνας είναι προγραμματισμένος να γίνει στη Γαλλία στις 28 Ιουλίου και ο επαναληπτικός του στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας στις 4 Αυγούστου.
Σε ότι αφορά τον Παναθηναϊκό έπεσε σε πιο εύκολο αντίπαλο που θα προκύψει από τον νικητή του ζευγαριού ΑΪΚ Σόλνα (Σουηδία)-Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) . Να θυμίσουμε ότι στο πρώτο παιχνίδι η ΑΙΚ κέρδισε εντός έδρας με 1-0.
Η ομάδα του Στραματσόνι θα δώσει τον πρώτο της αγώνα εκτός έδρας και πιο συγκεκριμένα στις 28 Ιουλίου, ενώ ο επαναληπτικός θα γίνει στο Απόστολος Νικολαΐδης, στις 4 Αυγούστου.
Τέλος, την Άλκμααρ από την Ολλανδία θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΣ Γιάννινα, εφόσον πάρει την πρόκριση απέναντι στην Οντ. Ο ΠΑΣ ειναι το αουτσάιντερ στο συγκεκριμένο ζευγάρι, όμως αυτό ίσως και να αποτελεί το κρυφό όπλο της ομάδας του Γιάννη Πετράκη.
Το πρώτο ματς είναι προγραμματισμένο για τις 28 Ιουλίου και η ρεβάνς για τις 4 Αυγούστου.
Τα ζευγάρια που προέκυψαν έχουν ως εξής:
Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία) ή Ροβανιέμι (Φινλανδία) – Βόρσκλα Πόλταβα (Ουκρανία)
Σεντ Ετιέν (Γαλλία) – ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) ή Κλίφτονβιλ (Βόρεια Ιρλανδία) – Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)
Παντούρι (Ρουμανία) – Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) ή Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)
Βοϊβοντίνα (Σερβία) ή Κόνας Κουέι (Ουαλία) – Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) ή Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)
Παρτιζάν (Σερβία) ή Ζαγκλέμπιε Λούμπιν (Πολωνία) – Στρομσγκόντσετ (Νορβηγία) ή Σεντερίσκε (Δανία)
Λουκέρνη (Ελβετία) – Σασουόλο (Ιταλία)
Σλάβια Πράγας (Τσεχία) ή Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία) – Ρίο Άβε (Πορτογαλία)
Χαρτς (Σκοτία) ή Μπιρκιρκάρα (Μάλτα) – Κράσνονταρ (Ρωσία)
Αλκμάαρ (Ολλανδία) – ΠΑΣ Γιάννινα (ΕΛΛΑΔΑ) ή Οντ (Νορβηγία)
Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) ή Γέλγκαβα (Λετονία) – Ομόνοια (Κύπρος) ή Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)
Αούστρια Βιένης (Αυστρία) ή Κουκέσι (Αλβανία) – Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) ή Σιράκ (Αρμενία)
ΑΪΚ Σόλνα (Σουηδία) ή Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) – Παναθηναϊκός (ΕΛΛΑΔΑ)
Οσμανλισπόρ* (Τουρκία) ή Ζίμπρου Κισινάου (Μολδαβία) – Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) ή Νόμε Κάλιου (Εσθονία)
Βέντσπιλς (Λετονία) ή Αμπερντίν (Σκοτία) – Μάριμπορ (Σλοβενία) ή Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)
Λιλ (Γαλλία) – Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) ή MTK Βουδαπέστης (Ουγγαρία)
Ολεκσάντριγια (Ουκρανία) – Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) ή Ιάσι (Ρουμανία)
Χέρτα Βερολίνου (Γερμανία) – Μπρόντμπι (Δανία) ή Χιμπέρνιαν (Σκοτία)
Μπασακσεχίρ (Τουρκία) – Ριέκα (Κροατία)
Χεράκλες (Ολλανδία) – Αρούκα (Πορτογαλία)
Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία) ή Τορπέντο-Μπέλαζ Ζόντινο (Λευκορωσία) – Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)
Γκενκ (Βέλγιο) ή Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο) – Χάκεν (Σουηδία) ή Κορκ Σίτι (Ιρλανδία)
Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) ή Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) – Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)
Γουέστ Χαμ (Αγγλία) – Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) ή Ντομζάλε (Σλοβενία)
Βιντεότον (Ουγγαρία) ή Τσουκαρίτσκι (Σερβία) – Μίντιλαντ (Δανία) ή Βαντούζ (Λιχτενστάιν)
Γκέτεμποργκ (Σουηδία) ή Πιάστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) – Ελσίνκι (Φινλανδία) ή Μπερόε Στάρα Ζαγόρα (Βουλγαρία)
Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία) ή Καπάζ (Αζερμπαϊτζάν) – Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)
Γάνδη (Βέλγιο) – Βιτορούλ Κονστάντσα (Ρουμανία)
Γκρασχόπερς (Ελβετία) ή KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία) – Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)
* Η συμμετοχή υπόκειται στις συνεχιζόμενες διαδικασίες στο CAS.
Το πρόγραμμα του Europa League 2016/17 :
30/06/16: 1η προκριματική φάση-Α ματς
07/07/16: 1η προκριματική φάση-Β ματς
14/07/16: 2η προκριματική φάση-Α ματς
21/07/16: 2η προκριματική φάση-Β ματς
28/07/16: 3η προκριματική φάση-Α ματς
04/08/16: 3η προκριματική φάση-Β ματς
18/08/16: Πλέι-οφ-Α ματς
25/08/16: Πλέι-οφ-Β ματς
15/09/16: Ομιλοι-1η αγωνιστική
29/09/16: Ομιλοι-2η αγωνιστική
20/10/16: Ομιλοι-3η αγωνιστική
03/11/16: Ομιλοι-4η αγωνιστική
24/11/16: Ομιλοι-5η αγωνιστική
08/12/16: Ομιλοι-6η αγωνιστική
16/02/17: Φάση των «32»-Α ματς
23/02/17: Φάση των «32»-Β ματς
09/03/17: Φάση των «16»-Α ματς
16/03/17: Φάση των «16»-Β ματς
13/04/17: Προημιτελικά-Α ματς
20/04/17: Προημιτελικά-Β ματς
04/05/17: Ημιτελικά-Α ματς
11/05/17: Ημιτελικά-Β ματς
24/05/17: Τελικός (Στοκχόλμη)
Οι κληρώσεις:
Στις 5 Αυγούστου είναι προγραμματισμένη η κλήρωση των πλέι-οφ του Europa League, ενώ στις 26 του ίδιου θα διεξαχθεί στο Μονακό η κλήρωση για τους ομίλους του τουρνουά. Στις 12 Δεκεμβρίου επιστρέφει στη Νιόν η κλήρωση για την φάση ων «32». Στις 24 Φεβρουαρίου θα γίνει η κλήρωση για τους «16», στις 17 Μαρτίου για τα προημιτελικά και στις 21 Απριλίου για τα ημιτελικά της διοργάνωσης
Β.Χ