Αήττητος και στην Τούμπα ο νταμπλούχος Ελλάδας

Ακόμη και η χειρότερη εφετινή βραδιά του δεν στάθηκε… ικανή να ανακόψει την αήττητη πορεία του Ολυμπιακού προς την κατάκτηση του 46ου πρωταθλήματος της ιστορίας του, καθώς επιστρέφει στον Πειραιά από την Τούμπα με τον βαθμό της ισοπαλίας. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, κυρίως εξαιτίας του δυνατού ανέμου που έπνεε καθόλη τη διάρκεια του εξ αναβολής ντέρμπι της Σούπερ Λίγκας 1.
Στο πρώτο μισό οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας και τα ηνία του ματς, στο οποίο μπήκαν δυνατά και με δύο δοκάρια, στην ίδια φάση, από τους Εμβιλά και Καμαρά. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κυριάρχησαν και κατάφεραν να ανοίξουν πρώτοι το σκορ στο 51′ με κοντινή προβολή του Ινγκασον και ενώ είχε προηγηθεί ασθενής απόκρουση του Σα σε κεφαλιά του Ουάρντα.
Στο γκολ του στόπερ του ΠΑΟΚ, απάντησε επίσης στόπερ. 13 λεπτά πριν το φινάλε και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Μπα εκμεταλεύτηκε κακή έξοδο του Πασχαλάκη και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ καθώς στα… στα χασομέρια του ντέρμπι δυνατό σουτ του Τζόλη τράνταξε το δοκάρι των φιλοξενούμενων.
Ετσι, οι περσινοί νταμπλούχοι Ελλάδας, που έδειξαν και επηρεασμένοι από την κούραση των τριών σερί αγώνων μακριά από την έδρα τους σε μία εβδομάδα,   εκτός από το αήττητο διατήρησαν και την απόσταση των 10 βαθμών από τον “δικέφαλο του βορρά” τον οποίο, μάλιστα, υποδέχονται σε δύο εβδομάδες στο “Καραϊσκάκη” στο αντίστοιχο ματς του δευτέρου γύρου.

Το ματς….

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους τελική στο ματς στο πρώτο λεπτό, αλλά ο Ολυμπιακός στο 14’ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να αποκτήσει το προβάδισμα. Βρουσάι και Φορτούνης συνδυάστηκαν άψογα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Εμβιλά, ο οποίος με σουτ στην κίνηση «ανάγκασε» τον Πασχαλάκη σε δύσκολη επέμβαση. Ο Γάλλος πήρε το ριμπάουντ και με νέο σουτ «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Καμαρά έφυγε άουτ, αφού πρώτα η «στρογγυλή θεά» χτύπησε στο δοκάρι. Ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ επενέβη σωτήρια και στο 20’ στο φάουλ του Βαλμπουενά…

Οι στημένες μπάλες ήταν ο μοναδικός τρόπος να πλησιάσουν οι γηπεδούχοι την περιοχή του Σα, ο οποίος στο 24’ αντέδρασε σωστά στην κεφαλιά του Ίνγκασον. Η απάντηση της ομάδας της πόλης μας ήρθε στο 35’ με το φάουλ του Φορτούνη, το οποίο εξουδετέρωσε δύσκολα ο Πασχαλάκης με τα ακροδάχτυλα. Ο Θρύλος συνέχισε να ελέγχει τη μεσαία γραμμή, χωρίς να καταφέρει να μετουσιώσει την υπεροχή του σε κάποιο γκολ.

Από ένα κόρνερ προήλθε το γκολ του ΠΑΟΚ στο 51’. Ο Σα απέκρουσε την κεφαλιά του Ουάρντα, ωστόσο ο Ίνγκασον πήρε το ριμπάουντ και με σουτ άνοιξε το σκορ. Ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή δέκα λεπτά αργότερα με τον Ραντζέλοβιτς να παίρνει τη θέση του Βρουσάι. Ο Πορτογάλος τεχνικός φρέσκαρε ακόμα περισσότερο την επίθεσή του με τον Χασάν να μπαίνει αντί του Βαλμπουενά στο 70’.

Οι κινήσεις έφεραν αποτέλεσμα στο 77’ με τον Ολυμπιακό να απαντάει με τον ίδιο τρόπο. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Μπα έκανε την κίνηση προς την καρδιά της άμυνας και με καρφωτή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 82’ ο Πέδρο Μαρτίνς ολοκλήρωσε τις κινήσεις του από τον πάγκο με τους Μπουχαλάκη, Μασούρα να παίρνουν τη θέση των Φορτούνη και Ελ Αραμπί, αντίστοιχα. To 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το αήττητο στο πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Ουάρντα, Μουργκ (83′ Τζόλης), Κρμέντσικ (69′ Σφιντέρσκι)

Ολυμπιακός: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Βαλμπουενά (71′ Χασάν), Φορτούνης (82′ Μπουχαλάκης), Βρουσάι (62′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (82′ Μασούρας).

Οι δηλώσεις των προπονητών…

Μετά το τέλος του ντέρμπι ο Πέδρο Μαρτίνς είπε:

Για την ισοπαλία: Είναι ένας βαθμός που πρέπει να δεχτούμε. Αυτό είναι το αποτέλεσμα. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καλύτερες ευκαιρίες στο δεύτερο ήταν πιο ισορροπημένο. Ήταν ένα παιχνίδι με αρκετά λάθη και όχι καλό. Είναι ένας βαθμός και πρέπει να το δεχτούμε.

Για το αν είδε τους παίκτες του συγκεντρωμένους όπως είχε ζητήσει: Νομίζω ότι τα λάθη ήταν αναπόφευκτα και για τις δύο ομάδες εξαιτίας του ανέμου. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε προβλήματα και εμείς και ο αντίπαλος. Συναισθηματικός έλεγχος υπήρχε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Λάθη έγιναν και από τις δύο ομάδες.

Για τα πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες: Σήμερα τα λάθη ήταν πολλά και η αιτία ήταν ο άνεμος. Και οι δύο ομάδες επηρεάστηκαν πολύ από τον αέρα και νομίζω ότι επηρεαστήκαμε πολύ και οι δύο.

Στον αντίποδα ο τεχνικός των γηπεδούχων, Πάμπλο Γκαρσία δήλωσε:

ια τα συναισθήματα του: «Από ένα τέτοιο παιχνίδι θέλεις το κάτι παραπάνω. Νομίζω ότι πάλι κάποιες λεπτομέρειες μας στέρησαν τη νίκη. Είμαι ευχαριστημένος απ’ όλα τα παλικάρια, έχουν βελτιωθεί αρκετά. Εμείς φταίμε που υπάρχει αυτή η βαθμολογική διαφορά γιατί σήμερα δείξαμε ότι το επίπεδο πάνω-κάτω είναι το ίδιο. Εμείς μπορούμε να υποσχεθούμε ότι θα συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά».

Για το παιχνίδι: «Είχαμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας τα προηγούμενα παιχνίδια που είχαμε κάνει κάποια λάθη. Στο προηγούμενο παιχνίδι είχαμε βελτιωθεί αρκετά και νικήσαμε. Βελτιωθήκαμε στο πνευματικό κομμάτι και αυτό το δείξαμε και σήμερα. Ίσως στο πρώτο ημίχρονο δεν παίχτηκε το πιο όμορφο ποδόσφαιρο. Σαν δικαιολογία μπορούμε να πούμε ότι ήταν και ο άνεμος που ήταν εναντίον μας. Ο αντίπαλος στο δεύτερο ημίχρονο δεν πάτησε στην εστία παρά μας μόνο στη φάση του γκολ. Θεωρώ ότι σε εκείνη τη φάση οι αμυντικοί μας θα έπρεπε να έχουν καλύτερη συμπεριφορά. Μερικές φορές το ποδόσφαιρο δεν μας δίνει αυτό που θέλουμε. Αν συνεχίσουμε να δουλεύουμε θα το βρούμε αυτό».

Για το τι έχασε τη νίκη από μία κεφαλιά«Αυτό που μας λείπει είναι ότι χάσαμε δύο βαθμούς. Σίγουρα μας δίνει ικανοποίηση το γεγονός ότι δείξαμε ότι έχουμε ισάξιες ομάδες. Δεν είναι πρώτοι γιατί το αξίζουν. Είναι πρώτοι γιατί εμείς έχουμε κάνει λάθη σε προηγούμενα παιχνίδια».