Tα είδαμε όλα σε μία βραδιά στο Τσάμπιονς Λιγκ! (pics)

Εκπληκτικά παιχνίδια, ανατροπές και πολλά γκολ, περιλάμβανε η πρώτη βραδιά της 2ης αγωνιστικής στο Champions League.Με ανατροπή στην ανατροπή και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζοάο Φέλιξ που πέτυχε δύο γκολ η Ατλέτικο πήρε μία σπουδαία νίκη, ενώ η «συμπολίτισσα» Ρεάλ έκανε εκπληκτική ανατροπή στο τέλος και πήρε ισοπαλία 2-2 στη Γερμανία με τη Γκλάντμπαχ, σκοράροντας δύο φορές στο 87΄(Μπενζεμά) και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων (Καζεμίρο).

Ο Άγιαξ προηγήθηκε 2-0 της Αταλάντα στο Μπέργκαμο, αλλά η ομάδα του Γκασπερίνι σκόραρε δις, μέσα σε έξι λεπτά με τον Κολομβνιανό Ντουβάν Ζαπάτα. Τη 10η συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση, πέτυχε η Μπάγερν. Οι Βαυαροί επιβλήθηκαν 2-1 στη Μόσχα της Λοκομοτίβ και έδειξαν ότι η πρωτιά στον όμιλο είναι δική της υπόθεση. Το σκορ άνοιξε ο Γκορέτσκα στο 13ο λεπτό, λίγο αργότερα ο Κομάν είχε δοκάρι, με τους Ρώσους να ισοφαρίζουν στο 70ο λεπτό με τον Μίραντσουκ. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία μάλιστα να προηγηθούν με τον Ζε Λούις, αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε άουτ, με την ομάδα του Φλικ να τιμωρεί δύο λεπτά αργότερα, με τον Κίμιχ, παίρνοντας το πολύτιμο τρίποντο.

Η Σαχτάρ μετά τη νίκη της στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ στην πρεμιέρα, κατάφερε να μην ηττηθεί ούτε από την Ίντερ στο Κίεβο. Η αναμέτρηση έμεινε στο 0-0, παρά τα δύο δοκάρια των «νερατζούρι» με Μπαρέλα (16΄) και Λουκάκου (42΄).

το “2 στα 2” στο φετινό Champions League έκανε η Μάντσεστερ Σίτι στο Βελοντρόμ, απέναντι στη Μαρσέιγ στον όμιλο του Ολυμπιακού. Ο Φεράν Τόρες άνοιξε το σκορ και έγινε μόλις ο 2ος παίκτης των «πολιτών» που βρίσκει δίχτυα και στα δύο του πρώτα ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ, μετά τον Μάριο Μπαλοτέλι το 2011. Ο Γκιουντογκάν στο 76′ έκανε το 2-0 και ο Στέρλινγκ ολοκλήρωσε την εύκολη νίκη για την αγγλική ομάδα, ενα γκολ και μία ασίστ ο Στέρλινγκ στο ματς, δύο ασίστ ο Ντε Μπράινε.

Όπως και στο ματς με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ το περασμένο Σάββατο, έτσι και απέναντι στη Μίντιλαντ ο Ντιόγκο Ζότα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για την Λίβερπουλ στο 55′, ένα ιστορικό γκολ, αφού ήταν το γκολ νούμερο 10000 στην ιστορία των «κόκκινων» σε όλες τις διοργανώσεις, 128 χρόνια μετά το πρώτο γκολ που είχε πετύχει ο Τζοκ Σμιθ τον Σεπτέμβριο του 1892! Τελικά η ομάδα του Κλοπ επικράτησε 2-0

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
1ος όμιλος
Λοκομοτίβ Μόσχας – Μπάγερν Μονάχου 1-2 (70′ Μίραντσουκ / 13′ Γκορέτσκα, 79′ Κίμιχ)
Ατλέτικο Μαδρίτης – Ζάλτσμπουργκ 3-2 (29′ Γιορέντε, 52′ 85′ Φέλιξ / 40′ Σομποζλάι, 47′ Μπερίσα)