Από «τεσσάρα» σε «τεσσάρα» με μαγικό ποδόσφαιρο ο Θρύλος

Ποδοσφαιρική πανδαισία ακόμη μία βραδιά από τον Ολυμπιακό, που βαδίζει από νίκη σε νίκη κι από… τεσσάρα σε τεσσάρα. Τρια εικοσιτετράωρα μετά το ευρύ 4-0 επί της Λάρισας, απόψε (2/2) ήταν η σειρά του αξιόμαχου Πανιωνίου να υποκλιθεί στην ανωτερότητα των Πειραιωτών, οι οποίοι αποθεώθηκαν από τους 27.000 οπαδούς τους που βρέθηκαν στο Καραϊσκάκη για το παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Γκολ και θέαμα από τους ερυθρόλευκους που θα μπορούσαν να πετύχουν και παραπάνω από… μισή ντουζίνα γκολ εάν δεν έκανε μεγάλη εμφάνιση ο πορτιέρε του «ιστορικού», ο Κότνικ. Και πρέπει να υπογραμμίσουμε πως η ομάδα της πόλης  μας έπαιξε χωρίς τα δύο σημαντικότερα γρανάζια της μεσαίας γραμμής, αφού ο Φορτούνης κι ο Γκιλιέρμε είδαν το ματς από την εξέδρα, εκτίοντας ποινή μίας αγωνιστικής εξαιτίας καρτών, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε στο 14′ και τον Ομάρ λόγω τραυματισμού.
Ομως ούτε ο Κότνικ, ούτε ο διαιτητής Κοτσάνης (που στο 22΄ έκλεισε τα μάτια σε πέναλτι πάνω στον Λάζαρο και στο 51΄χέρι του Γκουστάβο στην περιοχή) ήταν ικανοί να σταματήσουν τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς, που έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν στον αγωνιστικό χώρο για τη νίκη, μια αγωνιστική πριν το μεγάλο εκτός έδρας ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Ο Πανιώνιος άντεξε ως το 68′ όταν ο Χασάν με πλασέ έστειλε τη μπάλα στην εστία του Κότνικ. Από εκεί και μετά το αμυντικό τείχος κατέρρευσε και ακολούθησαν το γκολ – ποίημα με κεφαλιά ψαράκι του Γκερέρο, το εύστολο πέναλτι που κέρδισε (έστω και με τη… δεύτερη) ο Λάζαρος και το… περίεργο – γκολ του Βούκοβιτς, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κότνικ κι αφού η μπάλα ακροβάτησε στη γραμμή τέρματος κατέλειξε στα δίχτυα.

Για πρώτη φορά φέτος ο Μαρτίνς ξεκίνησε με 4-4-2  έχοντας Γκερέρο και Χασάν σε προωθημένο ρόλο με τον πρώτο -μερικές φορές- να κινείται πιο πίσω από τον Αιγύπτιο. Κατά τα άλλα, Σα κάτω απο τα δοκάρια,Ομάρ δεξιά ,Κούτρης αριστερά, Σισέ -Βούκοβιτς στην άμυνα.Με Νάτχο  -Καμαρά στη μεσαία γραμμή ,Λάζαρο-Ποντένσε στα άκρα..

Ο Πανιώνιος είχε ένα 4-2-3-1 με Κότνικ κάτω απο τα δοκάρια,Παπαγεωργίου-Ντομίνγκες-Σταυρόπουλο-Κότσιτς από δεξιά προς αριστερά..Με Κόρμπο-Μακρύλλο στη μεσαία γραμμή και μπροστά τους τον Οικονομίδη. Σιντιάν-Τσιλούλης στα άκρα και φορ ο Καμαρά.

5′ Εξαιρετική κίνηση του Λάζαρου μέσα στην περιοχή, μετά την πάσα του Ποντένσε, έκανε περιστροφή γύρω από το σώμα του, αλλά ο Κότνικ με μεγάλη επέμβαση κράτησε την εστία του ανέπαφη!

8′ Εξαιρετικός συνδυασμός ανάμεσα σε Χασάν και Λάζαρο, ο Κότνικ με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Χριστοδουλόπουλου.

10′ Τετ-α-τετ για τον Πανιώνιο με τον Καμαρά, ο Σα με μεγάλη επέμβαση αποσόβησε το 0-1.

22′ Σουτ του Γκερέρο μέσα από την περιοχή, έδιωξε με τα πόδια ο Κότνικ!

28′ Φάση διαρκείας με τον Κούτρη να κερδίζει την μπάλα, αλλά έπιασε το σουτ με το δεξί και ο Κότνικ απέκρουσε ξανά!

36′ Σουτ του Λάζαρου, έδιωξε ασταθώς ο Κότνικ και ο Κοτσάνης υπέδειξε στη συνέχεια φάουλ του Γκερέρο στον Κοτσάνη και σταμάτησε τη φάση!

43′ Ψηλοκρεμαστή πάσα του Τοροσίδη για τον Ποντένσε στον κενό χώρο, αυτό μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, γύρισε την μπάλα για τον επερχόμενο Λάζαρο, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κότνικ!

45′ Το εκτέλεσε απευθείας ο Λάζαρος, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κότνικ στο δεξί του «παραθυράκι»!

61′ Ο Χασάν θέλησε να βγει σε θέση βολή, με τον Σταυρόπουλο να τον πιέζει κι εκείνος να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση!

63′ Σέντρα του Κούτρη από τα αριστερά, σουτ στην κίνηση του Λάζαρου, άγαλμα ο Κότνικ, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του!

65′ Κόρνερ του Νάτχο, κεφαλιά του Τοροσίδη, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κότνικ.

69′ 1-0 Ο Νάτχο πάσαρε στον Ποντένσε, εκείνος τον κάθετη πάσα για τον Τοροσίδη που έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Χασάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

71′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκερέρο, η μπάλα λίγο πάνω από το αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Κότνικ!

74′ 2-0 Σέντρα του Κούτρη από τα δεξιά, ο Γκερέρο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κότνικ!

79′ 3-0 Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Λάζαρο, που το κέρδισε καθώς τον ανέτρεψε ο Τσιλούλης!

82′ Σουτ του Ντίας από το ύψος της περιοχής, έδιωξε με τις γροθιές ο Κότνικ.

86′ 4-0 Σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά, ο Βούκοβιτς θα σκοράρει με σουτ στην κίνηση.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς/4-4-2): Σα, Κούτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Ελαμπντελαουί, Καμαρά, Νάτχο, Χριστοδουλόπουλος(80 Ντίας), Ποντένσε – Χασάν(83 Σολντάνο), Γκερέρο

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος/4-3-3): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Κότσιτς, Κόρμπος(53 Μανθάτης), Μακρύλλος, Οικονομίδης, Τσιλούλης, Σίντι Άλι – Καμαρά