Δεν δυσκολεύτηκε ο Εθνικός κόντρα στα Μελίσσια

Στις νίκες επέστρεψε ο Εθνικός, καθώς επικράτησε εντός έδρας των Μελισσίων με 79-61.

Η ομάδα της πόλης μας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Κώστας Οικονομάκης δεν είχε στη διάθεση του τον τραυματία Νίκο Αγγελόπουλο, αλλά η ομάδα δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο.

Ο Εθνικός είχε τα ηνία του σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ (18-15).

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα άλλαξε. Ο Εθνικός ανέβασε την απόδοση του σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (31-20). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και στο τέλος του ημιχρόνου έφτασε τους 16 πόντους (49-33).

Οι παίκτες του Κώστα Οικονομάκη συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς και κράτησαν τη διψήφια διαφορά (53-43).

Οι ομάδες στη συνέχεια κόλλησαν επιθετικά, αλλά ο Εθνικός δεν έχασε το προβάδισμα της και το κράτησε εύκολα μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου (59-46).