Έγραψε ιστορία η Κοπεγχάγη, με την εμπειρία της την πρόκριση η Ίντερ

Έγιναν γνωστές οι τέσσερις από τις οχτώ ομάδες που θα συμμετάσχουν στο Final 8 του Europa League που θα διεξαχθεί στη Γερμανία την επόμενη εβδομάδα. Mεγάλες στιγμές στην ευρωπαϊκή της ιστορία, ζει η Κοπεγχάγη. Παρά την ήττα της με σκορ 1-0 στο πρώτο ματς της Κωνσταντινούπολης , οι Δανοί επικράτησαν εύκολα 3-0 στη ρεβάνς και πήραν μία ιστορική πρόκριση για το Final 8 του Europa League. Δύο γκολ πέτυχε ο Βιντ (4΄και 53΄) και ένα ο Φαλκ (στο 62΄). Αρχηγός και βασικός σε όλο το 90λεπτο ήταν ο Κάρλος Ζέκα.
ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ (Σολμπάκεν): Γιόνσον, Βαρέλα, Νέλσον, Μπιέλαντ, Μπόιλεσεν (69′ Μπένγκτσον), Μουντραζίγια (54′ Στάγε), Ζέκα, Μπιέλ (84′ Οβιέδο), Όλντερ Βιντ, Φαλκ Γένσεν (84′ Μπάρτολετς), Κάουφμαν (54′ Ντάραμι)
ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ (Οκάν Μπουρούκ): Γκιουνιόκ, Καϊσαρά, Επουρεάνου, Σκρτελ, Κλισί, Καχβετσί (71′ Οζτζάν), Τοπάλ (54′ Άλεκσιτς), Τεκντεμίρ (54′ Ελία), Κριβελί (79′ Γκίλμπραντσεν), Μπα, Βίστσα

Πιο έμπειρη και τυχερή η Ίντερ επικράτησε σε μονό αγώνα στο “Gelsenkirchen» της Χετάφε με σκορ 2-0. Προηγήθηκε με τον Λουκάκου στο 33ο λεπτό, αλλά στο 75ο λεπτό η ισπανική ομάδα είχε την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Όμως ο Μολίνα αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε (σε χέρι του Γκοδίν). Λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι (στο 83ο λεπτό) ο Κρίστιαν Έικσεν έγραψε το τελικό 2-0.
Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε, η οποία στοχεύει στην κατάκτηση του τροπαίου, θα αντιμετωπίσει στις 10 Αυγούστου στο Ντίσελντορφ τον νικητή του ζευγαριού Λεβερκούζεν-Ρέιντζερς.

ΊΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Γοδίν, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (82’ Έρικσεν), Ντ’ Αμπρόζιο (84’ Μπιράγκι), Γκαλιαρντίνι, Γιανγκ, Λουκάκου, Λαουτάρο Μαρτίνες (70’ Σάντσες).

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Ντ. Σουάρες, Τζενέ, Ετσέιτα, Ολιβέρα (88’ Πορτίγιο), Νιόμ (69’ Τζέισον), Μακσίμοβιτς (56’ Άνχελ), Τιμόρ, Αραμπάρι (88’ Ούγκο), Κουκουρέγια, Μάτα (69’ Μολίνα)

«Σαρωτική» στο τέλος η Σαχτάρ απέκλεισε την Βόλφσμπουργκ με δύο νίκες. Μετά το 2-1 στο πρώτο ματς στη Γερμανία, η ομάδα του Λουίς Κάστρο επικράτησε και 3-0 στο ουδέτερο «Ολιμπίσκι» του Κιέβου, με τρία τέρματα προς τη λήξη της αναμέτρησης με τους Ζούνιορ Μοράες (80΄, 90΄+3)και Σόλομον (90΄+1). Με 10 παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες λόγω αποβολής των Χοχολάβα (απευθείας κόκκινη στο 68′) και Μπρουκς (δεύτερη κίτρινη στο 70′).

ΣΑΧΤΑΡ: Πιατόβ, Ντοντό, Κριβτσόβ, Χοχολάβα, Ματβιγένκο, Αντόνιο (74′ Κοβαλένκο), Στεπανένκο, Μάρλος (77′ Σόλομον), Αλάν Πατρίκ, Τάισον (86′ Κονοπλιάνκα), Μοράες.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστεελς, Μπρουκς, Πόνγκρατσιτς, Τισερόν, Σλάγκερ, Μπρέκαλο (76′ Γκιβαλογκί), Άρνολντ, Ρουσιγιόν (83′ Κλάους), Βέρχορστ, Γκίντσεκ (61′ Μαρμούς), Σάντος Σα

Το πιο εύκολο έργο της βραδιάς το είχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μετά τη νίκη της με το ευρύ 5-0 επί της ΛΑΣΚ στο πρώτο παιχνίδι. Οι Αυστριακοί προηγήθηκαν στο «Ολντ Τράφορντ» με τον Βάισινγκερ στο 55ο λεπτό, αλλά η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ αντέδρασε και πήρε τη νίκη με σκορ 2-1, με τα τέρματα του Λίνγκαρντ στο 57΄και του Μαρσιάλ στο 88΄. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Κοπεγχάγη.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ρομέρο, Φόσου-Μένσα (84′ Μένγκι), Μπεγί, Μαγκουάιρ, Ουίλιαμς (72′ Τσονγκ), Φρεντ (64′ Περέιρα), Μάτα, ΜακΤόμινι, Λίνγκαρντ (64′ Πογκμπά), Τζέιμς (84′ Μαρσιάλ), Ιγκάλο.

ΛΑΣΚ ΛΙΝΤΣ: Σλάγκερ, Βίζινγκερ (73′ Σάμπιτσερ), Τράουνερ, Αντράντε (80′ Φιλίποβιτς), Ρανφτλ, Χόλαντ, Μίκορλ, Ρένερ, Φρίζερ, Ράγκουτς, Μπάλιτς (66′ Ράιτερ)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Κοπεγχάγη – Μπασακσεχίρ 3-0 (4′, 52′ πεν. Βιντ, 62′ Φαλκ) (0-1)
Σαχτάρ – Βόλφσμπουργκ 3-0 (89′, 90+3′ Ζούνιορ Μοράες, 90+1′ Σόλομον) (2-1)
Ίντερ – Χετάφε 2-0 (33′ Λουκακού, 83′ Έρικσεν) (μονός αγώνας)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – ΛΑΣΚ Λιντς 2-1 (57′ Λίνγκαρντ, 88′ Μαρσιάλ / 55′ Βίσινγκερ) (5-0)