Έκανε το πρώτο βήμα η ΑΕΚ και τωρα… Βόλφσμπουργκ

Η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 τη Σεντ Γκάλεν στην βροχερή Ελβετία και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Europa League όπου θα αντιμετωπίσει τη Βόλφσμπουργκ.

Το γκολ που έκρινε την πρόκριση πέτυχε στο 71’ ο Ολιβέιρα, ο οποίος πήρε το… ριμπάουντ μετά το χαμένο πέναλτι.

Οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό αποτέλεσμα, με τον Πέτρο Μάνταλο να κάνει ξανά τη διαφορά, αφού ήταν εκείνος που έβγαλε τετ α τετ τον Ολιβέιρα στη φάση του κερδισμένου πέναλτι, με εξαιρετική κάθετη.

Οι παίκτες της Σεντ Γκάλεν, μετά το γκολ, προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι “κιτρινόμαυροι” έκλεισαν τους χώρους και κράτησαν μέχρι το τέλος ένα σπουδαίο αποτέλεσμα που τους στέλνει στα playoffs του Europa League, αλλά θα πρέπει να βελτιώσουν την αγωνιστική τους εικόνα απέναντι στην Βόλσμπουργκ.

Το ματς με τους Γερμανούς θα διεξαχθεί την προσεχή Πέμπτη (1η Οκτωβρίου) στο ΟΑΚΑ και είναι νοκ-άουτ.

Σεντ Γκάλεν: Άτι-Ζίγκι, Μουχάιμ, Στεργίου, Κιντίγια, Στίλχαρτ (74′ Ριμπέιρο), Ντουά (62′ Καμπέρι), Κρέουχι, Φαζλί, Γκέρτλερ, Βίκτορ Ρουίθ (74′ Γιουάν), Γκιλεμενό.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια (90′ Σάκχοφ), Ανσαριφάρντ (68′ Γκαρσία), Ολιβέιρα.