ΡΟΗ  ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Εκτός Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών Ολυμπιακός και Πορφύρας

0 σχόλια ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΒΟΛΕΫ ΟΣΦΠ

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε κόντρα στον Παναθηναϊκό, στη νοκ-άουτ «μάχη» στο κλειστό του Ρέντη, για τη φάση των «16» του Κυπέλλου και έχασε, έτσι, την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Στο κλειστό «Μ. Μερκούρη», οι πρωταθλήτριες Ελλάδας και πολυνίκεις του Κυπέλλου, αν και έφτασαν κοντά στη νίκη, αφού προηγήθηκαν με 2-1, ηττήθηκαν με 3-2 σετ (25-22, 17-25, 25-20, 20-25, 6-15) από τον ΠΑΟ, στο τάι-μπρέικ και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια. Τα κορίτσια του Θρύλου παρουσίασαν καλό πρόσωπο, όμως μετά και την απώλεια της Γιώτα (πρόβλημα στη γάμπα), στα μέσα του τέταρτου σετ, έχασαν τη συγκέντρωσή τους και αφού ισοφαρίστηκαν σε 2-2 από τις «πράσινες», τελικά γνώρισαν την ήττα. Πλέον, οι «ερυθρόλευκες» ρίχνουν εξ” ολοκλήρου το βάρος στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-13, 21-19, 25-22
2ο σετ: 5-8, 9-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-20
4ο σετ: 8-4, 12-16, 19-21, 20-25
5ο σετ: 2-5, 2-10, 3-12, 6-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 64 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 17-25, 25-20, 20-25, 06-15) σε 122′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (5/15 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σάλας 14 (13/34 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 20% άριστες), Μαριάνα Κόστα 8 (7/39 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 38% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 21 (18/56 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 36% υπ. – 24% άριστες), Ζιώγα, Γενιτσαρίδη 3 (3/7 επ., 89% υπ. – 44% άριστες), Κελεσίδη 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 8 (5/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 3 (3/7 επ., 45% υπ. – 45% άριστες), Κρος 26 (16/29 επ., 10 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (9/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 10 (10/29 επ., 29% υπ. – 18% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 41% υπ. – 26% άριστες), Κωνσταντέλλου, Τσιτσιγιάννη 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Χαντάβα 21 (19/45 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες).

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, έδειξαν ότι το πίστευαν περισσότερο και νίκησαν. Πρέπει να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο, πρέπει να δουλέψουμε κι άλλο. Σε κάποιες στιγμές δείξαμε, ότι δεν ήμασταν έτοιμοι να τελειώσουμε το ματς. Παίξαμε πέντε σετ και δεχθήκαμε 21 μπλοκ. Αυτό συνέβη, κατά τη γνώμη μου, γιατί σε κάποιες στιγμές χάσαμε τη συγκέντρωση και το καθαρό μας μυαλό. Παλέψαμε, αλλά έπρεπε ακόμη περισσότερο. Λυπάμαι για την ήττα, γιατί δουλέψαμε πάρα πολύ και, πραγματικά, παίξαμε καλό βόλεϊ σε πολλά σημεία και είχαμε την ευκαιρία και τις πιθανότητες να το κερδίσουμε το ματς αυτό. Ωστόσο, πρέπει να παίζουμε καλά ως το τέλος, να μην σταματάμε. Είναι ώρα να δούμε τι έφταιξε στον αγωνιστικό χώρο. Είδα καλά πράγματα, αλλά είδα και πράγματα που δεν ήταν καλά. Το ματς αυτό πρέπει να μας γίνει μάθημα, συνεχίζουμε για το πρωτάθλημα».

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Πρωταγωνίστριες είναι οι αθλήτριες και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Δεν τα παρατήσαμε ποτέ και αυτό κάνει μια μεγάλη ομάδα. Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλά αλλά εμείς καλύτερα. Αυτή είναι σημαντική νίκη γιατί αλλάζει το στάτους. Ο Παναθηναϊκός έχει φτιαχτεί για πρωταθλητισμό. Πρέπει να συνεχίσουμε σεμνά και ταπεινά για να φτάσουμε στους στόχους μας. Δεν ήμασταν στο level που ήθελα στο μπλοκ άμυνα στο 1ο σετ. Αυτό το κάναμε στο 4ο και 5ο σετ. Αυτά τα παιχνίδια δεν τα παίζεις αλλά τα κερδίζεις».

ΕΚΤΟΣ ΚΙ Ο ΠΟΡΦΥΡΑΣ

Η Θέτιδα Βούλας ήταν η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου γυναικών. Η ομάδα του Γιώργου Ρούση αν και δυσκολεύτηκε από τον Πορφύρα επικράτησε με 3-0 σετ και πήρε το εισιτήρια για τα προημιτελικά του θεσμού.

Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο σετ, με τη Θέτιδα να δυσκολεύεται στην υποδοχή και τον Πορφύρα να φτάνει πρώτος σε σετ μπολ έχοντας μάλιστα και τρεις ευκαιρίες. Η ομάδα της Βούλας με σέρβερ την Μάρθα Ανθούλη πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-24, ο Πορφύρας ισοφάρισε αλλά οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0 σετ με 27-25.

Στο δεύτερο και τρίτο σετ η Θέτιδα Βούλας είχε από την αρχή το προβάδισμα και τα κατέκτησε με 25-15 και 25-20 για το 3-0 σετ.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του Μανώλη Κελέκου, ιδρυτή του τμήματος βόλεϊ του Πορφύρα.
Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-15, 25-20) σε 79′