Εσπασαν καρδιές στο Φάληρο στην πρόκριση του Θρύλου

Μετά από έναν «τελικό» βγαλμένο από σενάριο του Χίτσκοκ και σίγουρα ακατάλληλο για… καρδιακούς ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τον Ερυθρό Αστέρα, τον… προσπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα του 2ου ομίλου του Τσάμπιονς Λικ και πήρε το εισιτήριο για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Για να φτάσουμε στο «χρυσό» γκολ που πέτυχε στο 87′ με πέναλτι ο Ελ Αραμπι προηγήθηκαν πράγματα και… θαύματα.
Κοντά στις 20 τελικές και ένα δοκάρι είχε ο Ολυμπιακός, με τον Μίλαν Μπόργιαν να έχει κατεβάσει τα ρολά της εστίας του Ερυθρού Αστέρα. Και σε αυτή την συντριπτική υπεροχή των Πειραιωτών, κόντρα στη ροή του ματς, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από το γκολ στο 42′. Μία κακή, όμως, εκτέλεση πέναλτι του Τομανέ (δοκάρι) επανέφερε στις θέσεις τους τις καρδιές του φιλάθλων του Ολυμπιακού και άφησε ορθάνοιχτο το δρόμο για την 3η προνομιούχο θέση του Ομίλου.
Με σωρεία ευκαιριών για τους ερυθρόλευκους και στο δεύτερο ημίχρονο έγινε η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση. Σε γέμισμα μέσα τη μεγάλη περιοχή του Ερυθού Αστέρα ο Γιαντέρ βρήκε τη μπάλα με το χέρι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Ελ Αραμπί, ο οποίος με ολύμπια ψυχραιμία νίκησε τον αλάνθαστο Μπόργιαν και σφράγισε την πρόκριση για την ομάδα της πόλης μας. Το ρολόι έδειχνε το 87′ και στα οκτώ λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις) που ακολούθησαν οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμο τους και τελικώς πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη με τους 32.000 φιλάθλους τους.

Και το βράδυ, το βραδάκι!!!#Olympiacos #UCL #OLYCZV

Geplaatst door Olympiacos FC op Woensdag 11 december 2019

Τα πανηγύρια στα αποδυτήρια

Είσαι στο μυαλοοοοο!!! 🔴⚪#Olympiacos #OLYCZV #UCL

Οι φάσεις του αγώνα…

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη τελική στο ματς, με τον Βουκάνοβιτς να μην βρίσκει εστία στο πλασέ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με τον Μασούρα να επιχειρεί την προβολή και να στέλνει την μπάλα άουτ. Ο Έλληνας ήταν πρωταγωνιστής και στη φάση του 8′, αλλά αυτή τη φορά ο Mιλούνοβιτς με τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ. Η ομάδα μας είχε μπει στο παιχνίδι με το πόδι στο γκάζι και στο 9′ ο Καμαρά βρήκε ανοικτό διάδρομο έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς πάλευε για κάθε μπαλιά, με αποτέλεσμα τα κλεψίματα να γίνονται ευκαιρίες. Στο 17′ ο Τσιμίκας κέρδισε το φάουλ, ο Μασούρας το εκτέλεσε και ο Σεμέδο με κεφαλιά έστειλε την «στρογγυλή θεά» δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο ο Γκιλιέρμε ήταν αμαρκάριστος έξω από την περιοχή, επιχείρησε το σουτ, όμως ο Μπόργιαν μπλόκαρε.

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή του ως αποτέλεσμα της εξαιρετικής δουλειάς που έκαναν οι παίκτες του Μαρτίνς στον αγωνιστικό χώρο. Περιορισμένοι στο μισό γήπεδο οι Σέρβοι προσπαθούσαν να σταματήσουν τις επιθέσεις του Θρύλου, χωρίς αποτέλεσμα. Στο 23′ ο Γκόμπελιτς πρόλαβε με τάκλιν τον Ελ Αραμπί, ο οποίος ετοιμαζόταν να πλασάρει τον Borjan και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Μπουχαλάκη κόντραρε στον Ντογκενέκ. Στο 26′ ο Μασούρας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπουχαλάκης «έστρωσε» στον Καμαρά, με τον τελευταίο να αστοχεί στο σουτ. Στο 32′ Ποντένσε και Ελαμπντελαουί απέτυχαν να νικήσουν τον Μπόργιαν στη διπλή ευκαιρία της ομάδας μας.

Ο Ολυμπιακός άγγιξε το 1-0 στο 34′ με τον Ελ Αραμπί. Ο Ελαμπντελαουί έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μαροκινός αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας επιχείρησε την κεφαλιά, αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη τους στιγμή στο 41′. Ο Γκιλιέρμε ανέτρεψε τον Μάριν μέσα στην περιοχή και ο Τομανέ, που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι του Σα.

Δεν συμπληρώθηκε ούτε το πρώτο λεπτό για την πρώτη καλή ευκαιρία της ομάδας μας στο δεύτερο μέρος. Ο Γκιλιέρμε με σουτ από τα αριστερά της περιοχής έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Μπόργιαν έπεσε στη γωνία του για να μπλοκάρει την κεφαλιά του Μασούρα. Στο 50′ ο Ποντένσε… ταλαιπώρησε για ακόμα μία φορά την αντίπαλη άμυνα, με το σουτ του να φεύγει άουτ. Βροχή από τον ουρανό, βροχή και οι ευκαιρίες για την ομάδα μας, καθώς ο γκολκίπερ του Ερυθρού Αστέρα εξουδετέρωσε δύσκολα το σουτ του Γκιλιέρμε έξω από την περιοχή. Στο 59′ ο Τσιμίκας εξέθεσε για ακόμα μία φορά τον Γκαρσία, έστειλε την «στρογγυλή θεά» στο κεφάλι του Ελ Αραμπί και ο τελευταίος στο αριστερό δοκάρι. Αμέσως ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε το σύστημα της ομάδος του σε 4-4-2 βάζοντας στον αγώνα τον Γκερέρο αντί του Καμαρά.

Ακόμα πιο επιθετικός και με περισσότερους παίκτες στην αντίπαλη περιοχή, ο Ολυμπιακός πίεζε για το 1-0, το οποίο… πλησίασε στο 63′ με τον Μπόργιαν να νικάει με το πόδι τον Ποντένσε. Στο 68′ ήταν η σειρά του Μασούρα να προσπαθήσει να λύσει τον «Γόρδιο Δεσμό», αλλά ούτε αυτός τα κατάφερε και στο επόμενο λεπτό η ατομική ενέργεια του Τσιμίκα έφερε τον Ποντένσε σε θέση βολής, με τον Πορτογάλο να αστοχεί.

Ο προπονητής των Πειραιωτών φρέσκαρε ακόμα περισσότερο τη μεσοεπιθετική του γραμμή, με τον Λοβέρα να παίρνει τη θέση του Μασούρα. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να «σπάσουν» το ρυθμό του Ολυμπιακού  με κάθε τρόπο και με πολλές καθυστερήσεις. Όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο αυξανόταν και η πίεση του Θρύλου και αυτή η πίεση έφερε το πολυπόθητο γκολ. Ο Μπουχαλάκης έβγαλε τη σέντρα, ο Γιαντέρ έκοψε με το χέρι και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Ελ Αραμπί (87′) από την άσπρη βούλα έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας και τον Ολυμπιακό στο Europa League.

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Καμαρά (61′ Γκερέρο), Ποντένσε, Μασούρας (71′ Λοβέρα), Ελ Αραμπί (90′ Μπενζιά)

Ερυθρός Αστέρας: Μπόργιαν, Ντέγκενεκ, Ίβανιτς, Μάριν, Γκαρσία, Τομανέ (58′ Φαν Λα Πάρα), Μιλούνοβιτς, Βουκάνοβιτς (65′ Μπόακε), Πέτροβιτς, Ρόντιτς (82′ Γιαντέρ), Γκόμπελιτς.