Εθνικός ΟΦΠΦ: Σπουδαίο «διπλό» οι γυναίκες – Ευκολα τη Χίο η άνδρες

Ο Εθνικός πήρε εύκολα τη νίκη με 13-8 επί του ΝΟ Χίου Astra Airlines στο κολυμβητήριο του Πειραιά, για την 12η αγωνιστική της Α1 Ανδρών και περιμένει τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας για να δει αν θα πλασαριστεί στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Σ’ ένα παιχνίδι όπου παίχτηκε ελεύθερο πόλο, με πολλά γκολ, οι κυανόλευκοι του Φάνη Κουντουδιού επέβαλαν από το δεύτερο οκτάλεπτο τον ρυθμό τους και έφτασαν στη νίκη αυξάνοντας τη διαφορά μέχρι το φινάλε.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΧΙΟΥ Astra Airlines 13-8

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 3-3, 3-0, 4-2, 3-3

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Τζώρτζης, Θαλασσινός 2, Τεσάνοβιτς 4, Καλαϊτζής, Λιαπάκης, Παπαδόγκωνας 3, Καραβιώτης 1, Φώσκολος 1, Μπεριστιάνος 1, Μαθιόπουλος, Βαλιανάτος, Ματθαίου, Πρωτοψάλτης 1, Ξυλούρης.

ΝΟ ΧΙΟΥ Astra Airlines (Γιώργος Φουντούλης): Γρηγοριάδης, Μιμίδης Στ. 2, Καρακούρος Μ., Τζελάτης 1, Παππάς 3, Μιμίδης Μ. Κανδιόγλου, Μόκκας, Γκίλλας, Γαβαλάς Σπ. 2, Ντούλος, Καρακούρος Ι., Κόλλιας, Γδύσης.

ΚΛΕΙΔΩΣΑΝ ΠΡΩΤΙΑ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΤΟ «ΔΙΠΛΟ» ΣΤΗ ΓΛΥΦΑΔΑ

Ο Εθνικός Πειραιά πήρε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη, επί του ΑΝΟ Γλυφάδας με 12-11, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής  για την Β’ φάση του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου με 3-2. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο οκτάλεπτο, όπου πήραν αέρα τριών τερμάτων με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 6-3. Με την αρχή του δεύτερου μισού του αγώνα, ο ΑΝΟ Γλυφάδας μείωσε τη διαφορά στο ένα τέρμα (8-9), όμως ο Εθνικός Πειραιά κατάφερε να φύγει με το διπλό από το κολυμβητήριο “Αντ. Δημητρόπουλος”.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 11-12

Τα οκτάλεπτα: 2-3 , 1-3 , 5-3 , 3-3

ΑΝΟ Γλυφάδας (Τόνια Μωραΐτη): Αρχοντάκη, Καλαργυρού, Κολιτσοπούλου 1, Λούδη 1, Μαμόγλου 1, Κόλλια, Αντωνιάδη, Γρηγοροπούλου, Ακριτίδου 1, Φραγκιουδάκη 3, Κοντονή 3, Κοντογιάννη 1, Γαλιατσάτου, Γροζοπούλου, Καρύτσα

Εθνικός Πειραιά (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη, Λιαπάκη, Τζελέπη 1, Αποστολίδου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη 1, Πέττα, ΜακΚί 1, Μπάξτερ 3, Νιαρχάκου 1, Κατσιμπρή 3, Μπενέκου 2, Τζούρκα