Φοίνικας Σύρου – Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-2 σετ

Στην επιστροφή στην αγωνιστική δράση μετά από διάστημα διακοπής 2,5 περίπου μηνών,   η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού γνώρισε την ήττα στο τάι μπρέικ (25-23, 25-20, 25-17, 25-20, 15-11) από τον Φοίνικα στη Σύρο στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague.
Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη επέδειξε τάσεις «αυτοχειρίας» στο 1ο σετ, στο οποίο ξεκίνησε πολύ δυναμικά το έλεγξε στη μεγαλύτερη διάρκεια του και παρότι προηγήθηκε με 15-9, το έχασε στις λεπτομέρειες με 25-23. Οι «ερυθρόλευκοι» απεμπόλησαν έτσι την ευκαιρία να προηγηθούν στο ματς και να διαμορφώσουν μια διαφορετική συνθήκη, ενώ τα δεδομένα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα καθώς ο Φοίνικας πήρε και το 2ο σετ με 25-20. Παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω, αντέδρασε και έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Έγκλεσκαλνς που οδηγούσε στην επίθεση και ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους αλλά και τον Χαραλαμπίδη  που έδωσε αρκετές φορές τη λύση πάνω στο φιλέ,  κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, παίρνοντας το 3ο και το 4ο σετ με 25-17 και 25-20.
Στη «ρώσικη ρουλέτα» η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι έφτασαν στο 15-11 και πέτυχαν τη νίκη. Από κει και πέρα οι Πειραιώτες φανέρωσαν σε αρκετές περιπτώσεις την ποιότητα που διαθέτουν ως ομάδα και το ζητούμενο πλέον είναι να αποκτήσουν ρυθμό και να βελτιώσουν σε διάρκεια την απόδοσή τους στα παιχνίδια που ακολουθούν. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους Πειραιώτες το μεθεπόμενο Σάββατο με αντίπαλο τον ΟΦΗ εκτός έδρας.

Τα σετ:  3-2 σε 2.16. 25-23 (34’), 25-20 (27’), 17-25 (25’), 20-25 (31’), 15-11 (19’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 2-8, 12-16, 18-21, 25-23

2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-20

3ο σετ: 2-8, 8-16,14-21, 17-25

4ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 20-25

5ο σετ: 5-3, 10-8, 12-10, 15-11

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 9 (4/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ράιτς 17 (17/38 επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 68% υπ. – 45% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράντκε 2 (2/2 επ.), Στερν 20 (15/40 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 33% υπ. – 13% άριστες) / Γκαράς (λ, 37% υπ. – 26% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. – 50% άριστες), Ηλίας 1 (1/1 επ.), Λινάρδος 1 (1/1 επ.), Κωστόπουλος, Μήλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 9 (7/22 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. – 22% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαΐλοβιτς 20 (15/39 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 21% άριστες), Έγκλεσκανς 31 (29/56 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Όκολιτς 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 59% υπ. – 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 6 (1/1 επ., 5 μπλοκ), Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2021

Μαρούσι, γυμναστήριο Άγιος Θωμάς, 17.00 (Live Streaming): Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων

Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

Ηράκλειο, γυμναστήριο Λίντο 17.00 (Live Streaming): Ο.Φ.Η. – Α.Ο.Π. Κηφισιάς

Διαιτητές: Ονόπας, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κανδηλιεράκης, Κουνδουράκη, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2021

Βέροια, γυμναστήριο Δ.Α.Κ. Βέροιας, 18.00 (Live Streaming): Α.Π.Σ. Φίλιππος – Π.Α.Ο.Κ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Βένος, Λαναράς, Γραμματεία: Ψάρρα.

*Η ώρα του αγώνα O.Φ.Η. – Α.Ο.Π.Κηφισιάς θα ανακοινωθεί μέχρι την Τετάρτη 13 Ιανουαρίου 2021.