Φορτούνης και Χασάν χάρισαν τη νίκη στον Ολυμπιακό

Κι ενώ όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός μετά την Τούμπα θα φέρει δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, αυτή τη φορά μέσα στο σπίτι του, μία “μαγική” ασίστ του μετρ του είδους, Κώστα Φορτούνη κι άπιαστη κεφαλιά του Χασάν, στο 30 λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισαν τη νίκη στους νταμπλούχους Ελλάδας με 1-0 επί του μαχητικού ΠΑΣ Γιάννινα. Το λες και ποδοσφαιρική “Θεία Δίκη” αυτό που συνέβη σήμερα στο Φάληρο, αφού κανείς στο “ερυθρόλευκο” στρατόπεδο δεν έχει ξεχάσει πως αντίστοιχο γκολ του Αίγυπτιου είχε ακυρωθεί στο ματς του πρώτου γύρου, με τραβηγμένο οφσάιντ από τους διαιτητές VAR.
Τέλος καλό, όλα καλά, λοιπόν, για τους Πειραιώτες που κατάφεραν έστω και στα χασομέρια του αγώνα να επιστρέψουν στις νίκες, ύστερα από ένα ματς στο οποίο παρουσιάστηκαν “εξουθενωμένοι” από τα  αδιάκοπα ματς και κυρίως από τα τρία σερί ταξίδια σε Τρίπολη, Αγρίνιο και Θεσσαλονίκη σε διάστημα μίας εβδομάδας. Για να φτάσουμε στο δραματικό φινάλε οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ με κορυφαία την απώλεια πέναλτι από τον Βαλμπουενά στο 20′. Και για να το θέσουμε καλύτερα την απόκρουση του πέναλτι από τον Λευτέρη Χουτεσιώτη, γέννημα θρέμα της ακαδημίας του Ρέντη, αλλά κορυφαίο του ΠΑΣ στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο δεύτερο αντικαταστάθηκε, εξαιτίας τραυματισμού, από τον Αθανασίου, που επίσης είχε πολύ καλή απόδοση.

Το ματς….

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή από τα πρώτα λεπτά και προσπαθούσε από τα πλάγια να… ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι περίμεναν στο μισό γήπεδο τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς και επιδίωκαν με κλεψίματα και μεγάλες πάσες να βγουν στην αντεπίθεση.

Στο 14’ ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και γύρισε την μπάλα, αλλά την τελευταία στιγμή ο Κάργας με προβολή έδιωξε σε κόρνερ. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε από αριστερά τη στημένη μπάλα, με τον Σισέ να μην μπορεί να σκοράρει με κεφαλιά. Στο 17’ ο Θρύλος είχε διπλή μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα, καθώς ο Ελ Αραμπί πριν κερδίσει το πέναλτι από την ανατροπή του Χουτεσιώτη πρόλαβε να στείλει τη «στρογγυλή θεά» στο αριστερό δοκάρι. Ο Βαλμπουενά ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, με τον γκολκίπερ του ΠΑΣ Γιάννινα να πέφτει σωστά και να διώχνει στη γωνία του.

Η ομάδα μας συνέχισε να έχει την υπεροχή, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να τη μετουσιώσει σε γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Φορτούνη και Καμαρά να παίρνουν τη θέση των Μπρούμα και Μπουχαλάκη, αντίστοιχα. Στο 53’ ο Ολυμπιακός άγγιξε το 1-0 με τον Μασούρα αλλά ο Αθανασίου, που μπήκε αντί του τραυματία Χουτεσιώτη, απέκρουσε δύσκολα με το ένα χέρι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ελ Αραμπί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, χωρίς το τέρμα να μετρήσει, αφού οι διαιτητές VAR έδωσαν οφσάιντ τον Μαροκινό.

Ο Πεδρο Μαρτίνς έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του, ρίχνοντας στο ματς τον Χασάν αντί του Μασούρα στο 66’ και έξι λεπτά αργότερα μπήκε ο Βρουσάι στη θέση του Ντρέγκερ. Τον Γόρδιο Δεσμό έλυσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Χασάν με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη.

Διαιτητής
: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Κίτρινες: 17’ Χουτεσιώτης, 40’ Εραμούσπε. 57’ Πίρσμαν, 80’ Σάλιακας, 91’ Αθανασίου.

Συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Σα, Ντρέγκερ (72’ Βρουσάι), Σισέ, Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (46’ Καμαρά), Εμβιλά, Βαλμπουενά (82’ Τιάγκο Σίλβα), Μασούρας (66’ Χασάν), Μπρούμα (46’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί.

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης (46’ λ.τρ. Αθανασίου), Σάλιακας, Κάργας, Καρτάλης (87’ Πανουργιάς), Μπρένερ (55’ Ελευθεριάδης), Παμλίδης (77’ Νάουμετς), Εραμούσπε, Σιόντης, Λέο, Πίρσμαν, Λιάσος.

Οι δηλώσεις των προπονητών…

Ο Πέδρο Μαρτίνς είπε:

Για το σημερινό ματς σε σχέση με την Τούμπα: «Είναι δύο διαφορετικά ματς, στα ντέρμπι δεν παίζει τόσο ρόλο η ποιότητα, αλλά το κατά πόσο οι παίκτες μπορούν να τα δώσουν όλα. Σήμερα ήταν ένα τελείως διαφορετικό ματς, κάναμε καλή δουλειά, είχαμε κατοχή και τελικές, αλλά ο ΠΑΣ είχε καλή δομή και οργάνωση και στο δεύτερο ημίχρονο μας δυσκόλεψε. Κλείστηκε πολύ, έκλεισε τους διαδρόμους και μας δυσκόλεψε αρκετά. Με επιμονή ήρθε το γκολ και το δικαιούμασταν έστω και στο τέλος. Αυτά τα ματς πρέπει να τα κερδίζεις με επιμονή, σε αυτά τα ματς κερδίζονται τα πρωταθλήματα».

Για τον Χασάν: «Είναι τρεις βαθμοί, μία νίκη, ήταν ο Χασάν που σκόραρε, αλλά όποιος και αν ήταν, σημασία έχει ότι η ομάδα κερδίζει».

Για το αν ήταν ευκαιρία να δει νέα πρόσωπα: «Δεν είναι τόσο σημαντικό, είναι ξεκάθαρο τι είναι η ομάδα και ξέρουμε τι μπορούν να δώσουν όλοι, δεν χρειάζεται να αποδείξουν τίποτα, είναι εδώ γιατί ξέρουμε τι μπορούν να προσφέρουν. Κάποιες στιγμές κάποιοι παίκτες θα είναι πολύ καλοί και κάποιοι λιγότερο, αυτό είναι μέρος του παιχνιδιού και με την ανάλυση επιλέγουμε αυτούς που είναι στην καλύτερη κατάσταση».