Φοβερός Ντάνι Άλβες οδηγεί την Γιουβέντους στην κούπα!

Όπως και στο πρώτο παιχνίδι που είχε 2 ασίστ, έτσι και στη ρεβάνς εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή για την ομάδα του.  Ο Ντάνι Άλβες παρά τα 34 χρόνια του βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση. Χθες στην 2η νίκη της Γιουβέντους επί της Μονακό με σκορ 2-1, για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, είχε την ασίστ στο 1-0  που πέτυχε ο Μάτζουκιτς στο 33΄ και στο 44΄με πολύ ωραίο σουτ έγραψε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Μονακό ήταν να μειώσει με τον Εμ’Μπαπέ στο 69΄ανακόπτοντας έτσι το σερί του απαραβίαστου της εστίας της Γιουβέντους που σταμάτησε στα 600 λεπτά. Η Γιουβέντους λοιπόν θα περιμένει τον αντίπαλο της στον τελικό, ο οποίος πιθανότατα θα είναι η Ρεάλ Μαδρίτης, σε μία επανάληψη του τελικού του 1998 στο Άμστερνταμ, που είχε αναδείξει τροπαιούχους τους Μαδριλένους (1-0 με γκολ του Μιγιάτοβιτς στο 66΄).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντάνι Άλβες, Μπαρτζάλι (85′ Μπενατιά), Μπονούτσι, Κιελίνι, Αλέξ Σάντρο, Κεντίρα (10′ Μαρκίζιο), Πιάνιτς, Ντιμπάλα (54′ Κουαδράδο), Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Τζιμπρίλ Σιντιμπέ, Ράτζι, Γκλικ, Ζέμερσον, Μεντί (55′ Φαμπίνιο), Μπακαγιοκό (78′ Ζερμέν), Ζοάο Μοουτίνιο, Μπερνάρντο Σίλβα (69′ Λεμάρ), Εμ’Μπαπέ, Φαλκάο