Η άμυνα «πρόδωσε» τον Εθνικό έχασε στο Αιγάλεω με 94-84

O Εθνικός  δεν τα κατάφερε στο Αιγάλεω, καθώς ηττήθηκε με 94-84 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Νότιου Ομίλου της Β΄Εθνικής Κατηγορίας.

Οι επιθέσεις ήταν πρωταγωνίστριες στο ματς, με τους γηπεδούχους τελικά να είναι πιο εύστοχοι και να παίρνουν τη νίκη.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το παιχνίδι θα έχει υψηλό σκορ, καθώς συνολικά σημειώθηκαν 44 πόντοι (24-20).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα μας να βρίσκεται μόλις με έναν πόντο πίσω στο σκορ (50-49).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Αιγάλεω βρήκε περισσότερες λύσεις επιθετικά και κράτησε τα ηνία του σκορ. Οι γηπεδούχοι έχτισαν μία διψήφια διαφορά (74-64), την οποία και κράτησαν μέχρι και το τέλος του αγώνα και πήραν τη νίκη με 94-84

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 50-49, 74-64, 94-84

Αιγάλεω (Λιόγας): Κυριακόπουλος 15 (3), Τσαμπής, Αγγελόπουλος 6, Καράβολας 24 (4)), Κούρτης 7 (1), Οικονομόπουλος Κ. 6, Μαρίνος 3 (1), Νικολακάκος 5 (1), Τσιαμπάς 3 (1), Οικονομόπουλος Αγ, Δόξας 27, Τσακίρης

Εθνικός (Οικονομάκης): Καπερώνης, Ασημακόπουλος, Γεωργοπαπαδάκος Σ. 15 (3), Αγγελόπουλος 21 (3), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 7 (1), Πέττας 16, Γιατρούδης 3 (1), Γκιζόγιαννης 9 (1), Λεκάκης, Μανιάτης, Στέφος 11, Κοντραφούρης 2

Ανακοίνωση Εθνικού:

H Διοικούσα Επιτροπή του τμήματος μπάσκετ του Εθνικού θέλει να ευχαριστήσει τη διοίκηση του Αιγάλεω για την άψογη φιλοξενία της. Επιφυλαζόμαστε για τον δεύτερο γύρο και θα ανταποδώσουμε την άψογη φιλοξενία.

Παράλληλα, θέλουμε να ευχαριστήσουμε την αστυνομική διεύθυνση της Δυτικής Αττικής, που έκανε όλες τις απαραίτητες ενέργειες και η αποστολή μας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.