Ιστορική στιγμή για την Κροατια προκρίθηκε σε τελικό Μουντιάλ

Η Kροατία είναι η ομάδα που πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον μεγαλο τελικό του Μουντιάλ.

Πιο συγκεκριμένα επικράτησαν με 2-1 των «λιονταριών» στην παράταση, στην μεταξύ τους μονομαχία που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης στο Λουζνίκι της Μόσχας, καταφέρνοντας να προκριθούν για πρώτη φορά στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Οι Αγγλοι πάντως πίστεψαν στο… θαύμα, καθώς στο 5ο λεπτό ο Τρίπιερ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0.

Στο 68′ η Κροατία έφερε μετά από πολύ πίεση το ματς στα ίσια με τον Πέρισιτς και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο 109′ ο ήρωας Μάτζουκιτς με πανέξυπνη κίνηση σούταρε και έκανε το 2-1 που έστειλε την χώρα του στον μεγάλο τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς (95′ Πίβαριτς), Μόντριτς, Ράκιτις, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Μάντζουκιτς (115′ Tσόρλουκα), Ρέμπιτς

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ, Γιανγκ (90+1′ Ρόουζ), Χέντερσον (97′ Nτάιερ), Ντέλε Αλί, Λίνγκαρντ, Στέρλινγκ (74′ Ράσφορντ), Κέιν