Κυνική Λίβερπουλ, ξανά στην κορυφή!

Για 6η φορά στην ιστορία της και 14 χρόνια μετά τον προηγούμενο θρίαμβο της στην Κωνσταντινούπολη, η Λίβερπουλ επέστρεψε στην κορυφή της Ευρώπης. Με γκολ των Σαλάχ και Οριγκί επικράτησε 2-0 την Τότεναμ, στον μεγάλο τελικό του «Γουάντα Μετροπολιτάνο» της Μαδρίτης.

“Με ενδιαφέρει το τρόπαιο και όχι να παίξω θεαματικό ποδόσφαιρο” είχε πιει λίγες ημέρες πριν τον μεγάλο τελικό ο Γιούργκεν Κλοπ. Πραγματικά η Λίβερπουλ διαχειρίστηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό το γρήγορο προβάδισμα της με το πέναλτι του Σαλάχ στο 2ο λεπτό (πέναλτι που κέρδισε η Λίβερπουλ σε χέρι του Σισοκό στα 25΄΄), άφησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή στους Λονδρέζους που δεν βρήκαν αρκετές λύσεις στο καλοστημένο «οικοδόμημα» του Κλοπ.

Και όταν τις βρήκαν στο τελευταίο 10λεπτο, ο Άλισον έδειξε την μεγάλη του κλάση, στην διπλή απόκρουση στα σουτ των Σον-Μόουρα στο 80΄, στο φάουλ του Έρικσεν στο 85΄και στο αριστερό σουτ πάλι από τον Νοτιοκορεάτη στις καθυστερήσεις o Οριγκί, που πέρασε ως αλλαγή στο 58΄στην θέση του Φιρμίνο, έβαλε την σφραγίδα του στον τελικό (όπως το είχε κάνει και με την Μπαρτσελόνα) με το πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ στο 87΄.

Τότεναμ: Λορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνχεν, Ρόουζ, Σισοκό (74′ Ντάιερ), Γουίνκς (66′ Λούκας), Έρικσεν, Ντέλε Άλι (81′ Γιορέντε), Σον, Κέιν

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Ματίπ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ (62′ Μίλνερ), Σαλάχ, Μανέ (90 Γκόμες), Φιρμίνο (58′ Οριγκί)

*Με το 6ο τρόπαιο που κέρδισε στην Μαδρίτη η Λίβερπουλ, έχει περάσει πλέον στην 3η θέση της σχετικής λίστας, πίσω μόνο από Μίλαν (7) και Ρεάλ Μαδρίτης (13).

**Η Λίβερπουλ έγινε η δεύτερη ομάδα μετά την Ίντερ του Μουρίνιο που κερδίζει τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ με κατοχή μπάλας μικρότερη από τον ηττημένο του τελικού. Είχε ποσοστό 35.4%

***Πριν από την έναρξη του τελικού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Αντόνιο Ρέγες. Ο Ισπανός επιθετικός έφυγε τόσο πρόωρα και άδικα από τη ζωή σε τροχαίο δυστύχημα, που συνέβη κοντά στην  Ουτρέρα, πόλη που γεννήθηκε.