Κύπελλο Ελλάδας: Με Μουργκ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σε νεκρό χρόνο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουργκ πήρε τη νίκη και το προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου.

Το ματς ήταν κακό με ελάχιστες φάσεις. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή στο πρώτο μέρος, ωστόσο δεν έβρισκε τις μεγάλες φάσεις πέρα από το σουτ του Ολιβέιρα που εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης.

Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρχε τίποτα άξιο αναφοράς, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να αναπτυχθούν ορθολογικά.

Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έμενε στο μηδέν, ωστόσο στο τέλος ο «Δικέφαλος του Βορρά» στην πρώτη του καλή στιγμή στο ματς βρήκε το γκολ παίρνοντας το πάνω χέρι για την πρόκριση.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Νταντσένκο, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λόπες, Γαλανόπουλος (63′ Σιμάνσκι), Κρίστισιτς, Λιβάι Γκαρσία, Μάνταλος (88′ Μαχαίρας), Τάνκοβιτς (63′ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (68′ Ανσαριφάρντ).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (64′ Ροντρίγκο), Μπάμπα, Κρέσπο, Ίνγκασον, Ντόουγκλας, Σβαμπ, Ελ Καντουρί (64′ Ουάρντα), Τζόλης (90’+1 Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς, Κρμέντσικ (73′ Σφιντέρσκι).