«Μαγική» βραδιά με απίστευτες ανατροπές στο Τσάμπιονς Λιγκ!

Μόνο το Τσάμπιονς Λιγκ μπορεί να χαρίσει τέτοιες συγκινήσεις. Σε 8 αναμετρήσεις σημειώθηκαν 29 τέρματα και είχαμε δύο απίθανες ανατροπές. Το 0-2 στο ημίχρονο της Ίντερ στη Βεστφαλία, έγινε τελικά 3-1 για την Ντόρτμουντ, ενώ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», διεξήχθη, ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια όλων των εποχών στη διοργάνωση.

Ο Άγιαξ φάνηκε ότι θα κάνει περίπατο, προηγήθηκε 4-1 στο 55ο λεπτό, αλλά μέσα σε 12 λεπτά η Τσέλσι πέτυχε 3 γκολ για το εντυπωσιακό 4-4 και με την ομάδα του Άμστερνταμ να παίζει από το 69ο λεπτό με 9 παίκτες, μετά τις δύο αποβολές με 2η κίτρινη κάρτα του Μπλιντ και του Φέλτμαν στην ίδια φάση! Μάλιστα σε εκείνο το χρονικό σημείο η Τσέλσι κέρδισε και πέναλτι. Το γκολ της ισοφάρισης το πέτυχε ο 19χρονος Ρις Τζέιμς, ο οποίος έγινε ο νεαρότερος σκόρερ στην ιστορία της Τσέλσι στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Την 18η νίκη της στα τελευταία 24 ματς (έχει και 6 ισοπαλίες) στο Άνφιλντ σε επίπεδο Τσάμπιονς Λιγκ, πέτυχε η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Λίβερπουλ. Επικράτησε 2-1 της και έκανε άλμα πρόκρισης, πιάνοντας μάλιστα κορυφή στον όμιλο της μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα στην αναμέτρηση της Νάπολι με την Σάλτσμπουργκ. Τα 4 γκολ στις 4 τελευταίες συμμετοχές του πέτυχε ο ΌξλεΪντ-Τσάμπερλεϊν, όσα δηλαδή είχε πετύχει στις 45 προηγούμενες εμφανίσεις του με τους «κόκκινους».

Άλλο ένα ρεκόρ κατέγραψε ο εκπληκτικός Χάλαντ στον αγώνα του «Σαν Πάολο», αφού έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ που φτάνει τα 7 γκολ μετά από 4 αγώνες.
Η Μπαρτελόνα «κόλλησε» στο 0-0 με την Σλάβια Πράγας στη Βαρκελώνη, ενώ η Λιόν με πρωταγωνιστή για άλλη μία φορά τον Μέμφις Ντεπάι (σκόραρε για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι στη διοργάνωση), επικράτησε 3-1 της Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα
5ος ΟΜΙΛΟΣ
Λίβερπουλ-Γκενκ 2-1 (14′ Βαϊνάλντουμ, 53′ Τσάμπερλεϊν / 41′ Σαματά)

Μπαρτσελόνα-Σλάβια Πράγας 0-0
Ντόρτμουντ-Ίντερ 3-2 (51′ 77′ Χακίμι, 64′ Μπραντ / 5′ Λαουτάρο Μαρτίνες, 40′ Βεσινο)
Η Βαθμολογία:
Μπαρτσελόνα 8
Ντόρτμουντ 7
Ίντερ 4
Σλάβια Πράγας 2

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Ζενίτ-Λειψία 0-2 (45+4′ Ντέμε, 63′ Ζάμπιτσερ)
Λιόν-Μπενφίκα 3-1 (4′ Άντερσεν, 33′ Ντεπάι, 89′ Τραορέ / 78′ Σεφέροβιτς) Η Βαθμολογία
Λειψία 9
Λιόν 7
Ζενίτ 4
Μπενφίκα 3

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Τσέλσι-Άγιαξ 4-4 (5′ πεν. 71′ πεν Ζορζίνιο, 63′ Αθπιλικουέτα, 74′ Τζέιμς / 2′ αυτ. Άμπραχαμ, 20′ Πρόμες, 35′ αυτ. Κέπα, 55′ Φαν Ντε Μπέεκ)
Βαλένθια-Λιλ 4-1 (66′ πεν. Παρέχο, 82′ αυτ. Σουμαορό, 84′ Κοντογκμπιά, 90′ Τορές/ 25′ Όσινχεν)