«Μαγικός» Λεβαντόφσκι, εύκολα και απλά την πρόκριση η Μπάγερν (pic)

Ματς χωρίς ενδιαφέρον ήταν αυτό που διεξήχθη στο Μόναχο, μεταξύ Μπάγερν και Τσέλσι. Η νίκη με σκορ 3-0 των Βαυαρών στο πρώτο παιχνίδι, δεν έδινε περιθώρια ελπίδας για τους Λονδρέζους, που μάλιστα βρέθηκαν να χάνουν από το 10ο λεπτό με πέναλτι του Λεβαντόφσκι. O επιθετικός της Μπάγερν έφτασε τα 52 γκολ σε 44 εμφανίσεις σε όλες τις διοργανώσεις και βρήκε δίχτυα στα 36 από τα 44 αυτά ματς!

Ο Πολωνός άσος, δημιούργησε δεύτερο γκολ που πέτυχε ο Πέρισιτς στο 24΄. Πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Τσέλσι μείωσε με τον νεαρό Έιμπραχαμ, αλλά ήταν ήδη αργά για την ομάδα του Λάμπαρντ. Στο 76ο λεπτό πάλι ο Λεβαντόφσκι ήταν πρωταγωνιστής, καθώς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Τολισό έγραψε το 3-1. Ασταμάτητος για άλλη μία φορά ο Λεβαντόφσκι, πέτυχε το τελικό 4-1 μετά από σέντρα του Οντριοθόλα. Δύο γκολ και δύο ασίστ και άλλη μία μαγική βραδιά γι΄αυτόν τον χαρισματικό σκόρερ.