Με χρυσό γκολ του Χασάν ο Θρύλος στους “16” του Γιουρόπα Λιγκ

Με γκολ του ανθρώπου που… χτυπά την τελευταία στιγμή, του Χασάν στο 88΄, ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στη φάση των “16” του Γιουρόπα Λιγκ σε βάρος της Αϊντχόφεν. Μετά από ένα μέτριο σε απόδοση πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι Πειραιώτες βρέθηκαν να χάνουν με 2-0, στην επανάληψη πάλεψαν, είχαν δύο δοκάρια (50′ Καμαρά, 78΄ Φορτούνης) και τελικώς δικαιώθηκαν με την χρυσή αλλαγή του Πέδρο Μαρτίνς. Στο 79΄ έριξε στη μάχη τον Αιγύπτιο επιθετικό, ο οποίος σημείωσε το χρυσό γκολ και με συνολικό σκορ 5-4 οι Πειραιώτες βρίσκονται, για δεύτερη σερί χρονιά στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Το ματς…

Η Αϊντχόφεν είχε την την πρώτη τελική στο ματς. Την έκανε στο 10’ από φάση που ξεκίνησε από οφσάιντ. Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 16’, με την κεφαλιά του Ελ Αραμπί να είναι άστοχη για λίγα εκατοστά. Στο 21’ ο Μπα με τάκλιν δεν επέτρεψε στον Μαλέν να στείλει την μπάλα προς το τέρμα, ωστόσο στο 23’ η PSV πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Ζάχαβι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τόμας κι ενώ ο Σα δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τον Ολυμπιακό να «χτίζει» με υπομονή τις επιθέσεις του και στο 31’ θα μπορούσε να είχε φτάσει στην ισοφάριση με τον Μπρούμα να ξεφεύγει ωραία από τον αντίπαλό του, όμως το σουτ του κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο πρώτο μέρος, ξανά από στημένη φάση. Συγκεκριμένα, ο Ζάχαβι με φάουλ στο 44’ έκανε το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο αλλαγές από την ομάδα της πόλης μας, με τους Μασούρα, Φορτούνη να παίρνουν τη θέση των Μπουχαλάκη και Βαλμπουενά, αντίστοιχα. Με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, ήρθε και το πρώτο σουτ. Ο Καμαρά βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, επιχείρησε το βολέ στην κίνηση, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι, το οποίο στο 50’ «σταμάτησε» το νέο σουτ του άσου του Ολυμπιακού.

Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς πίεζε, με τους αντιπάλους να είναι κλεισμένοι πίσω, έχοντας κοντά τις γραμμές τους. Τα λεπτά περνούσαν με την ομάδα μας να είναι καλύτερη και να κυνηγάει το γκολ. Στο 78’ ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, με το δοκάρι να στερεί από τον Θρύλο και πάλι το 2-1. Στο επόμενο λεπτό οι Ανδρούτσος και Χασάν μπήκαν αντί των Λαλά και Μπρούμα.

Οι αλλαγές απέδωσαν καρπούς και ο Ολυμπιακός πέτυχε το γκολ που άξιζε στο 89΄, αφού στο 86′ ο Μάλεν είχε δοκάρι για τους γηπεδούχους. Ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να στείλει αρχικά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά αυτό το έκανε σε δεύτερο χρόνο ο Χασάν, ο οποίος χάρισε στον Θρύλο την πρόκριση στους «16».

Διαιτητής: Τουρπέν (Γαλλία)

Σκόρερ: 23′ Ζαχάβι, 44′ Ζαχάβι, 88′ Χασάν

Κίτρινες: 3′ Μαξ, 51′ Μασούρας, 79′ Λαλά, 84′ Μάλεν

Συνθέσεις

PSV Αϊντχόφεν: Εμβογκό, Ντάμφρις, Τέζε, Βεργκέφερ, Μαξ, Μποσκάλι, Ροσάριο, Τόμας, Γκέτσε, Ζαχάβι, Μάλεν (90′ Φέρτεσεν)

Ολυμπιακός: Σα, Λαλά (79′ Ανδρούτσος), Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (46′ Μασούρας), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (46′ Φορτούνης), Μπρούμα (79′ Χασάν), Ελ Αραμπί (90′ Παπασταθόπουλος).