Με το… ενάμιση πόδι στα πλέι οφ η ΑΕΚ 1-0 την Κραϊόβα

Με μια επαγγελματική εμφάνιση η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την νίκη στη Ρουμανία (0-2) με αντίπαλο την Κραϊόβα και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Europa League.

Στο 60′ ο Σιμόες έκλεψε στο κέντρο, η μπάλα έφτασε στον Ζεράλδες, ο οποίος άνοιξε στον Λιβάγια. Ο Κροάτης έβγαλε καταπληκτική σέντρα στην πλάτη της άμυνας των Ρουμάνων και ο Μάνταλος με υπέροχη κεφαλιά έκανε το 0-1 για την ΑΕΚ.

Τα τέρματα της ΑΕΚ ζευγάρωσε ο Λιβάγια στο 85ο λεπτό με άπιαστο σουτ, έπειτα από καταπληκτική ασίστ του Παουλίνιο.

Κραϊόβα (Κορνέλιου Παπούρα): Πιλιατσέλι, Μπριτσεάγκ, Άτσκα, Κέλιτς, Μπάνκου, Ματέιου, Κιτσαλντάου, Ιβάνοφ (66′ Κάκα), Βατατζέλου, Μπάρμπουτς (73′ Ιονίτσα), Ρόμαν (73′ Φόρτες).

ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Χουλτ, Σβάρνας, Βράνιες, Παουλίνιο, Σιμάο (83′ Κρίστισιτς), Σιμόες, Ζεράλδες, Μάνταλος, Βέρντε (64′ Ολιβέιρα), Κλωναρίδης (39′ Λιβάγια).