Μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή στο ντέρμπι των γυναικών

«Ερυθρόλευκο» χρώμα είχε μια ακόμα αναμέτρηση μεταξύ του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού. Ο Θρύλος επικράτησε με 3-2 των «πράσινων» στο Ρέντη στο ντέρμπι κορυφής της 7ης αγωνιστικής επιδεικνύοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα κατά τη διάρκεια του αγώνα, αφού ξεπέρασε το σοκ από τον τραυματισμό της Σάσκια Χίππε. Η εξέλιξη αυτή μετέτρεψε σε ντέρμπι τον αγώνα αφού μέχρι το σημείο του τραυματισμού της (στα μέσα του 2ου σετ) η Γερμανίδα βασική διαγώνιος ήταν η καλύτερη παίκτρια του γηπέδου. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα στο 1ο σετ, είχε τον έλεγχο μέχρι τα μέσα του 2ου και προηγήθηκε με 14-13 μετά από το καρφί της Χίππε στη φάση στην οποία τραυματίστηκε (θα υποβληθεί αύριο σε μαγνητική για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος). Ο τραυματισμός αυτός επηρέασε την απόδοση των «ερυθρόλευκων» στα δυο επόμενα σετ με αποτέλεσμα το 1-0 να μετατραπεί σε 1-2. Ωστόσο στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός φανέρωσε τα δείγματα που τον καθιστούν κυρίαρχο τα τελευταία χρόνια στο ελληνικό βόλεϊ. Η καρδιά του πρωταθλητή χτύπησε και η Άννα Λαζάρεβιτς οδήγησε τον Θρύλο στη σπουδαία νίκη με 3-2 σετ. Δυναμικό παρών έδωσαν περισσότεροι από 1.500 οπαδοί του Θρύλου που έσπρωξαν την ομάδα προς τη σπουδαία νίκη.

Τα σετ: 3-2,  25-15 (24’), 22-25 (30’), 17-25 (28’), 29-19 (39’), 15-12 (16’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-13, 25-15

2ο σετ: 8-7, 16-15,19-21, 22-25

3ο σετ: 3-8, 6-16, 14-21, 17-25

4ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 29-27

5o σετ: 5-4, 10-9, 12-10, 15-12

Κοβάτσεβιτς: «Νίκη αυτοπεποίθησης και ψυχολογίας»

O προπονητής του Ολυμπιακού, δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο. Παίξαμε πολύ καλά στο 1ο σετ, το ίδιο και στο ξεκίνημα του 2ου σετ. Δεν ξέρω αν ήταν κάτι άλλο ή μας επηρέασε τόσο πολύ ο τραυματισμός της Χίππε αλλά η ομάδα μου για περίπου μια ώρα έδειχνε να έχει χάσει τη συγκέντρωσή της. Ξεχάσαμε να κάνουμε τα πάντα, να κάνουμε σερβίς να παίζουμε άμυνα, να κάνουμε μπλοκ και οι αθλήτριές μου έδειχναν μπερδεμένες. Ακόμα και έτσι όμως δεν παρατήσαμε τον αγώνα, ούτε για ένα δευτερόλεπτο. Όπως και οι φίλαθλοι μας δεν σταμάτησαν ούτε για ένα δευτερόλεπτο να μας υποστηρίζουν και να μας δίνουν ώθηση να παλέψουμε ακόμα περισσότερο. Στο τέλος αυτή είναι μια πολύ μεγάλη νίκη με πάρα πολύ βοήθεια από τους φιλάθλους μας, χωρίς τους οποίους θα ήταν αδύνατον να την κατακτήσουμε.  Δείξαμε χαρακτήρα γιατί ακόμα και στις άσχημες στιγμές μας, δεν σταματήσαμε να παλεύουμε και πιστεύω ότι αυτό είναι ένα σημαντικός παράγοντας ο οποίος μας οδήγησε στη νίκη.  Σίγουρα το αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο σημαντικό όσον αφορά τη βαθμολογία γιατί είμαστε ακόμα στην αρχή, σίγουρα θα έχουμε πολύ σημαντικότερα παιχνίδια, απέναντι στον Παναθηναϊκό αυτή τη σεζόν. Αυτή η νίκη έκανε καλό περισσότερο στην αυτοπεποίθηση και στην ψυχολογία της ομάδας, μιας και χρησιμοποιήθηκαν όλες οι αθλήτριες που είχα στη διάθεσή μου. Και είναι πολύ σημαντικό να παίρνουν χρόνο συμμετοχής όλο και περισσότερες σε τέτοιου είδους αγώνες».

Λαζάρεβιτς: «Περφήφανη για την ομάδα, τις συναθλήτριες μου και τους οπαδούς μας»

Η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, Άννα Λαζάρεβιτς δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Αλλά εμάς μας αρέσουν τα δύσκολα. Στο 1ο σετ παίξαμε πάρα πολύ καλά, σαν πρωταθλητές και το κερδίσαμε εύκολα. Είχαμε πολύ καλό σέρβις και επίθεση. Στη συνέχεια ήρθε ο τραυματισμός της Χίππε κάτι που ήταν μεγάλη ατυχία για εμάς και μας επηρέασε πάρα πολύ αγωνιστικά με αποτέλεσμα να χάσουμε τα δυο σετ. Ωστόσο δεν επιτρέψαμε στον εαυτό μας να σταματήσουμε να παλεύουμε για τη νίκη. Είμαι περήφανη για την ομάδα μου και τις συναθλήτριές μου γιατί στο τέλος δείξαμε ψυχή και καταφέραμε να κερδίσουμε το ματς. Επίσης είμαι υπερήφανη για τους οπαδούς μας, οι οποίοι μας βοήθησαν πολύ περισσότερο από ότι μπορούν να φανταστούν».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (3/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 22 (17/38 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 46% υπ – 38% άριστες), Μαλασάι 16 (14/53 επ, 2 άσσοι, 38% υπ – 25% άριστες), Λαμπρούση 4 (3/11 επ, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (3/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίππε 10 (8/19 επ, 2 άσσοι) / Κονόμι (λ, 40% υπ – 27% άριστες), Κοκκινάκη (λ), Βλαχάκη 1 (μπλοκ), Τσίμα 10 (8/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 50% υπ – 25% άριστες), Εμμανουηλίδου, Τέζα

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Καζάζης): Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου 19 (15/21 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πολ 14 (11/42 επ, 3 άσσοι, 68% υπ – 58% άριστες), Μερτέκη 23 (20/48 επ, 3 μπλοκ), Ρίτσι 11 (10/34 επ, 1 άσσος, 31% άριστες – 22% άριστες), Φιλντ 6 (4/21 επ, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 50% υπ – 36% άριστες), Λαγουδάκη, Καββαδία, Καρπουζά 2 (2/2 επ)