Μοιραίος ο Βαράν, πρόκριση για τη Σίτι

Σε πολύ κακή βραδιά ο Βαράν αποδείχτηκε ο μοιραίος ποδοσφαιριστής για τη Ρεάλ Μαδρίτης, στην ήττα με σκορ 2-1 από τη Μάντσεστερ Σίτι και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Τσάμπιονς Λιγκ. Μάλιστα ο Γάλλος αμυντικός, έγινε ο πρώτος παίκτης της Ρεάλ που κάνει δυο λάθη σε ένα ματς του Τσάμπιονς Λιγκ και η ομάδα του δέχεται δύο γκολ, τουλάχιστον από τη σεζόν 2007-08.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τη Μάντσεστερ Σίτι που προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό. Ο Βαράν χωρίς να πιέζεται έχασε τελικά τη μπάλα από τον Ζεσούς κι αυτός βρήκε τον ξεμαρκάριστο Στερλινγκ που εύκολα έγραψε το 1-0.

Στο 28ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ροντρίγκο ο Μπενζεμά με κεφαλιά ισοφάρισε, δίνοντας ελπίδες για πρόκριση στους Μαδριλένους. Όμως ο Βαράν συνέχισε τα λάθη και μάλιστα το δεύτερο ήταν διπλό. Αρχικά δεν μπόρεσε να πάρει τη κεφαλιά, γύρισε και απρόσεκτα τη μπάλα στον Κουρτουά και έδωσε την ευκαιρία στον Zεσούς αυτή τη φορά να πετύχει άλλο ένα εύκολο τέρμα.  Η ομάδα του Πεπ Γκουραντιόλα έφτασε και σε 2η νίκη απέναντι στην πρωταθλήτρια Ισπανίας. Μάλιστα η Ρεάλ ηττήθηκε και στα δύο ματς νοκ άουτ φάσης, για πρώτη φορά μετά την περίοδο 2008-09, όταν επίσης είχε ηττηθεί δύο φορές από τη Λίβερπουλ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Φερναντίνιο, Λαπόρτ, Ζοάο Κανσέλο, Ντε Μπράινε, Ρόδρι (89′ Ρόδρι), Γκιουντογάν, Φόντεν (67′ Μπερνάρντο Σίλβα), Γκαμπριέλ Ζεζούς, Στέρλινγκ (81′ Νταβίντ Σίλβα).

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (83′ Λούκας Βάθκεθ), Έντερ Μιλιτάο, Βαράν, Μεντί, Κρος, Καζεμίρο, Μόντριτς (83′ Βαλβέρδε), Ροντρίγκο (61′ Ασένσιο), Μπενζεμά, Αζάρ (83′ Γιόβιτς)