Λειψία, Μπεσίκτας και Σαχτάρ τις εκπλήξεις της βραδιάς

Πολλά γκολ και καλό θέαμα επιφύλαξε στους φίλους του ποδοσφαίρου και η 2η ημέρα της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Σπουδαία νίκη πήρε στο «Ντραγκάο» η Μπεσίκτας επί της Πόρτο, ενώ η Λειψία στο ευρωπαϊκό της ντεμπούτο, ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μονακό. Στο σημαντικότερο παιχνίδι της βραδιάς η Λίβερπουλ βρέθηκε να χάνει στο «Άνφιλντ» από την Σεβίλη με 1-0, μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά πολύ γρήγορα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση, αφού με τα γκολ των  Φιρμίνο (21΄) και Σαλάχ (36΄) προηγήθηκε με 2-1 και μάλιστα στο 47΄ έχασε πέναλτι με τον Φιρμίνο. Τελικά η ομάδα της Ανδαλουσίας κατέκτησε την ισοπαλία με το γκολ του Χοακίν Κορέα στο 72ο λεπτό.

Στην ιστορία θα μείνει ο Έμιλ Φόρσμπεργκ, αφού πέτυχε το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ της Λειψίας , μάλιστα με αυτό το γκολ η γερμανική ομάδα προηγήθηκε της Μονακό, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Γιούρι Τίλεμανς ισοφάρισε πετυχαίνοντας γκολ στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο με την ομάδα του Πριγκιπάτου.

Με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο και ένα του Σέρχιο Ράμος, η Ρεάλ νίκησε με σκορ 3-0 το  ΑΠΟΕΛ που στάθηκε πολύ καλά στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».