Home

ΡΟΗ  ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ο Αρης τις εντυπώσεις και τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό

0 σχόλια ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΟΣΦΠ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή έναν παίκτη που ακόμη δεν είχε ανακοινωθεί η… απόκτησή του από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας ο Αρης νίκησε με 2-1 τον Ολυμπιακό σε φιλική αναμέτρηση που έγινε το βράδυ της Δευτέρας στο «Κλ. Βικελίδης».
Ο Καμάτσο, λοιπόν, χωρις καλά – καλά να γνωρίζει τα ονόματα των συμπαικτών του μπήκε στο ματς σχεδόν με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού και στο 74′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους κι ένα λεπτό αργότερα ο νεαρός Χατζηιωάννου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του μετά από κακή αντίδραση του Μπα.

Η αλήθεια είναι πως μέχρι ν” ανοίξει το σκορ ο Αρης, η ομάδα με τις περισσότερες και πιο αξιόλογες τελικές ήταν ο Ολυμπιακός. Ομως, η έλλειψη προσοχής στις δύο παραπάνω φάσεις, όπως παραδέχτηκε κι ο Πέδρο Μαρτίνς μετά το τέλος του αγώνα, στοίχησαν έστω κι εάν το ματς ήταν φιλικό.  Το γκολ της ομάδας του Πειραιά πέτυχε με κοντινό πλασέ ο Τικίνιο.

Δέκα ημέρες πριν τη έναρξη των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των δύο ομάδων, Μπούργος και Μαρτίνς έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα, ενώ ο τεχνικός του Ολυμπιακού στην αποψινή αναμέτρηση έδωσε την ευκαιρία σε κάποιους παίκτες να δικαιολογήσουν την παρουσία τους στο ρόστερ του πρωταθλητή. Εάν την πήραν θα το μάθουμε την Πέμπτη που θα δηλωθεί η ευρωπαϊκή λίστα για τα ματς με τη Μακάμπι Χάιφα. Το σίγουρο είναι πως οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται ακόμη πολλή δουλειά. Δεν μπορεί παραμονές των επίσημων αγώνων να δέχονται δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό.

Το ματς….

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας και ήταν η ομάδα η οποία όριζε τον ρυθμό. Δεν υπήρξαν όμως αρκετές φάσεις και από τις δύο ομάδες, με τους «ερυθρόλευκους» να απειλούν με τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου.

Ωραία ενέργεια του Καρβάλιο, απέφυγε δύο αντιπάλους, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Οκτώ λεπτά μετά, στο 38′, ο Άρης απείλησε με το σουτ του Πάλμα το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Τζολάκη.

Έτσι έμεινε το 0-0 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 47′ ο Ανδρούτσος μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο Άρης έκανε το 1-0, στο 74′. Σέντραρε ο Νταμπό από τα δεξιά, ο Καμάτσο μπήκε στη φάση και παρά το γεγονός πως έκανε αρχικά λάθος κεφαλιά, κατάφερε να γίνει κάτοχος της μπάλας και να πλασάρει σε κενή εστία. Ένα λεπτό μετά, στο 75′, έγινε και το 2-0, όταν ο Μαντσίνι σέντραρε από τα δεξιά, ο Μπα δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα και ο Χατζηιωάννου έγινε ο σκόρερ του δεύτερου γκολ του Άρη.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και στο 80′ μείωσε σε 2-1. Ο Χασάν πίεσε ψηλά την άμυνα του Άρη, έκλεψε την μπάλα και έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Κουέστα να αποκρούει και στην επαναφορά ο Τικίνιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν αρκετές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Στο 84′ απείλησε ο Καρβάλιο με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 86′ ο Τζολάκης έδιωξε το σουτ του Καμάτσο μετά από ατομική ενέργεια. Στο 89′ ο Κούντε σέντραρε από τ’ αριστερά, ο Αμπ. Καμαρά έκανε το πλασέ στην κίνηση όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό. Και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κούντε είδε την μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση αριστερά.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Εμπακατά (62’ Οντουμπάτζου), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (62’ Μαζικού), Ντουκουρέ, Ντιόπ (54’ Νταμπό), Ιτούρμπε (62’ Καμάτσο), Μαντσίνι, Πάλμα (62’ Χατζηιωάνου), Γκρέι (62’ Ματέο Γκαρσία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Τζολάκης, Κίτσος (46′ Άβιλα), Μπα, Μανωλάς (74′ Παπαδόπουλος), Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης (67′ Κούντε), Εμβιλά, Καρβάλιο, Ραντζέλοβιτς (67′ Χασάν), Αμπ. Καμαρά, Τικίνιο.

Oι δηλώσεις των προπονητών:

Ο Πέδρο Μαρτίνς είπε:

«Θέλαμε να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε κάποιους παίκτες. Δεν πήγε καλά η αμυντική λειτουργία στα δύο γκολ που δεχτήκαμε και δείξαμε σημάδια έλειψης συγκέντρωσης. Οι επιλογές μας στην ενδεκάδα ήταν για να δώσουμε χρόνο σε συγκεκριμένους ποδοσφαιριστές.

Μπορώ να σας εγγυηθώ ότι στις 20 του μήνα θα είμαστε έτοιμοι. Κρατάμε τις καλές στιγμές που είχαμε τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο και θέλουμε να αλλάξουμε τα σημεία που δείξαμε έλειψη συγκέντρωσης.

Δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες και μας έλειπε το τελείωμα για να έχουμε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στο παιχνίδι μας. Υπάρχει περιθώριο βελτίωσης, κρατάμε το θετικό πως υπάρχει διάθεση για δημιουργία, αλλά μας λείπει το τελείωμα».

O Xερμάν Μπούργος δήλωσε:

Για τα όσα κρατάει από το παιχνίδι: «Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, θα μας χρησιμεύσει για να ανεβάσουμε το επίπεδό μας καθώς έρχονται δύο τελικοί με τη Γκόμελ».

Για τον βαθμό ετοιμότητας της ομάδας: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος, ημέρα με την ημέρα η ομάδα βελτιώνεται και σιγά σιγά βαδίζουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα»

Για τις δοκιμές του και αν χρησιμοποιήσει το σύστημα 4-4-2 εναντίον της Γκόμελ: «Θα το δούμε αυτό, θα αποφασιστεί και από τους παίκτες που θα έρθουν, πιο πολύ θα κριθεί το σύστημα από αυτούς που θα προστεθούν στην ομάδα».

Για τους ποδοσφαιριστές που υπάρχουν τώρα και ειδικά τους νέους: «Eίμαστε σε καλές συνθήκες, η ομάδα προχωράει και πρέπει σε δέκα μέρες να φτιάξουμε μία ομάδα για τους τελικούς με τη Γκόμελ».