Ο Ολυμπιακός αποχαιρέτησε το πρωτάθλημα στην Τούμπα

Σαν να μην «κατέβηκε» ποτέ στην Τούμπα για το ματς – τελικό του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός, ηττήθηκε με 3-1 από τον ΠΑΟΚ και αποχαιρέτησε κάθε ελπίδα για να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στην εφετινή Σούπερ Λίγκα. Το γκολ – κόντρα του Βιερίνια, μόλις στο 3ο λεπτό του παιχνιδιού,  ήταν σαν μαχαιριά στην καρδιά των Πειραιωτών, που δεν μπήκαν καν στη διαδικασία να αντιδράσουν, με συνέπεια να τεθούν νοκ – άουτ στο 19΄ όταν πάλι σε αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Μπίσεσβαρ διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΟΚ, μετά από κεφαλιά – πάσα του Ακπομ.
Το 2-0 άρχισε να φαντάζει «Γολγοθάς». Οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο και την κατοχή της μπάλας στον Ολυμπιακό που είχε δύο τελικές με τον Γκιλιέρμε (έδιωξε ο Πασχαλάκης) και με φάουλ του Λάζαρου (πέρασε λιγο άουτ), αλλά ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ομάδα του Λουτσέσκου. Στο 28΄ σουτ του Σάκχοφ βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Σα, ο οποίος στο 34′ έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Μπίσεσβαρ.
Στο ημίχρονο ο Μαρτίνς έκανε διπλή αλλαγή. Ο Καμαρά πήρε τη θέση του Νάτχο και ο Ζιλ Ντίας αντικατέστησε τον Λάζαρο. O ΠΑΟΚ εμφανώς ικανοποιήμενος από το 2-0 του ημιχρόνου δεν άλλαξε το στυλ παιχνιδιού του και συνέχισε να αφήνει χώρο στον Ολυμπιακό, ο οποίος μπήκε στην επανάληψη προσπαθώντας για  ένα γρήγορο γκολ που θα μπορούσε να αλλάξει την εικόνα του ντέρμπι. Στο 48′ ο Ισπανός διαιτητής Μανθάνο χάρισε τη δεύτερη κάρτα και την αποβολή στον Σάκχοφ. Στο ίδιο λεπτό ο Γκερέρο δεν μπόρεσε να… συναντηθεί με τη μπάλα σε σέντρα του Ζιλ Ντία και μετά… μία από τα ίδια.
Η κατοχή στον Ολυμπιακό και η ουσία στον ΠΑΟΚ, ο οποίος στο 82′ μετά από λάθος του Σισέ ο Ακπομ έκανε το 3-0. Το γκολ της τιμής ήρθε για τον Ολυμπιακό τρία λεπτά αργότερα με κοντινό πλασέ του Ποντένσε.
Στο πιο σημαντικό ματς του πρωταθλήματος ο Πέδρο Μαρτίνς και οι παίκτες του έδειξαν να αιφνιδιάζονται από το ξεκίνημα κιόλαςτου ντέρμπι. Και περισσότερο έδειξαν να μην έχουν στο μυαλό τους εναλλακτικό πλάνο με συνέπεια μία σκληρή ήττα. Ομως, η χρονιά δεν τελειώνει εδώ.
Από τη Δευτέρα θα πρέπει όλοι να ανασκουμπωθούν, να απορροφηθούν οι κραδασμοί της ήττας και να συνεχίσει ο Ολυμπιακός να χτίζει πάνω στις βάσεις που έχουν μπει έως τώρα. Ακολουθούν δύο μεγάλα ματς με Ντιναμό Κιέβου για την Ευρώπη και με την ΑΕΚ για τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Υπάρχει και ο στόχος του Κυπέλλου Ελλάδας. Ως εκ τούτου η σεζόν έχει ακόμη μεγάλο δρόμο, αρκεί τα παθήματα να γίνουν μαθήματα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (80′ Γιαννούλης), Μαουρίτσιο, Σάκχοφ (53′ Ολιβέιρα), Ζαμπά, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (84′ Πέλκας), Άκπομ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τοροσίδη, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Νάτχο (46′ Καμαρά), Χριστοδουλόπουλος (46′ Ζιλ Ντίας), Φορτούνης (76′ Χασάν), Ποντένσε, Γκερέρο.