Ο Ολυμπιακός πέρασε σαν σίφουνας από την Τρίπολη

Με εκπληκτικό, κατά διαστήματα ποδόσφαιρο, ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 5-0 τον Αστέρα στην Τρίπολη, αλλά η χαρά της νίκης μετριάζεται από τον σοβαρό τραυματισμό του Γκιλιέρμε από εγκληματικό τάκλιν του Πασαλίδη, που παραλίγο να κόψει την μπάλα στον Βραζιλιάνο άσο. Θα’ λεγε κανείς πως αυτή η φάση στο 14′, με τους Πειραιώτες να προηγούνται ήδη με 2-0, «αφήνιασε» τους ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς, που πέτυχαν ακόμη τρία γκολ και έχασαν σωρεία ευκαιριών για να σημειώσουν ακόμη μεγαλύτερη, σε έκταση του σκορ, νίκη.
Οι ερυθρόλευκοι, όπως και στο Αγρίνιο, και προερχόμενοι με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη – πρόκριση επί του Ερυθρού Αστέρα, μπήκαν δυνατά και κόντρα στον… εγχώριο Αστέρα. Μόλις στο 5΄ ο Μασούρας άνοιξε το σκορ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ποντένσε διπλασίασε το σκορ, αλλά στην προσπάθεια να κάνει το εύστοχο πλασέ αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και 10 λεπτά πριν την ανάπαυλα ο Μαρτίνς τον «τράβηξε» προληπτικά στον πάγκο, με τον Ραντζέλοβιτς να παίρνει τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο.
Στα πρόσωπα της αναμέτρησης, ο Γιώργος Μασούρας που διανύει περίοδο φόρμας, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί κι ο Σουντανί των τριών ασιστ. Οι δύο πρώτοι πέτυχαν από δύο γκολ και ήταν από τους ακρογωνιαίους λίθους της εκπληκτικής εμφάνισης των Περαιωτών, που ένιωθαν σαν να έπαιζαν στον… Πειραιά από την εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι  περίπου 3.000 οπαδοί τους που βρέθηκαν στις εξέδρες του «Θ. Κολοκοτρώνης». «Πρωτάθλημα ξανά» ήταν το σύνθημα που δονούσε την ατμόσφαιρα του γηπέδου, με τους ερυθρόλευκους να πετυχαίνουν την πρώτη από τις τρεις νίκες που αναζητούν αυτή την εβδομάδα προκειμένου να τους βρει το 2020 στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα. Την Τετάρτη (17:15, radio live Κανάλι Ενα) ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Λάρισα και την Κυριακή αποχαιρετά τον χρόνο με το εκτός έδρας ματς στον Βόλο. Ενδιάμεσα αύριο το μεσημέρι ο Πέδρο Μαρτίνς, που αποθεώθηκε από τους οπαδούς της ομάδας, και οι παίκτες του θα μάθουν την ομάδα που θα αντιμετωπίσουν στη φάση των «32» του Γιουρόπα Λίγκ.

Οι φάσεις του ματς….

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα της πόλης μας. Μόλις στο 5′ ο Σουντανί γύρισε εξαιρετικά από τα δεξιά και ο επερχόμενος Μασούρας με ωραίο πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Θρύλος διπλασίασε τα τέρματα του. Ο Ελ Αραμπί από τα αριστερά άλλαξε παιχνίδι και έβγαλε τον Ποντένσε μόνο απέναντι από τον Παπαδόπουλο. Ο Πορτογάλος άσος δεν λάθεψε και με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα αντίπαλα δίχτυα για δεύτερη φορά μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Ο  Πέδρο Μαρτίνς αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει γρήγορα την πρώτη του αλλαγή. Ο Γκιλιέρμε αποχώρησε τραυματίας μετά από το σκληρό-αντιαθλητικό μαρκάρισμα του Πασαλίδη, ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Αρχικά ο ρέφερι της αναμέτρησης έδειξε κίτρινη στον παίκτη του Αστέρα Τρίπολης, αλλά στη συνέχεια συμβουλεύτηκε το VAR και άλλαξε την απόφαση του.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και είχε… εγκατασταθεί έξω από την περιοχή του Παπαδόπουλου ψάχνοντας τους κατάλληλους διαδρόμους για να «χτυπήσει» ξανά. Παρόλα αυτά σε αυτό το διάστημα ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε κοντά στο 1-2, με τον Σα να «διαβάζει» σωστά τη φάση και να «νικάει» τον Μπαράλες στο τετ α τετ.

Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς δεν σταμάτησε να κυνηγάει το 0-3 και δικαιώθηκε. Ο Σουντανί έβγαλε ακόμα μία ασίστ και ο Ελ Αραμπί αφού πέρασε την μπάλα πάνω από το σώμα του Παπαδόπουλου, πανηγύρισε το έβδομο του τέρμα στο πρωτάθλημα. Αμέσως μετά ο Πορτογάλος τεχνικός πραγματοποίησε τη δεύτερη του αλλαγή με τον Ραντζέλοβιτς να παίρνει τη θέση του Ποντένσε. Ο Σέρβος είχε δύο τελικές μέχρι το 43′, λεπτό στο οποίο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 0-4.

Στο 52′ ο Μασούρας πρόλαβε την έξοδο του Παπαδόπουλου και γύρισε από τα αριστερά, ωστόσο ο Ραντζέλοβιτς αστόχησε στην κεφαλιά που επιχείρησε. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τσιμίκας πέρασε ανάμεσα από τρεις αντιπάλους του και έβγαλε τη συρτή σέντρα, με τον Valiente να μην επιτρέπει στον Ελ Αραμπί να πετύχει το πρώτο του χατ τρικ με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά. Συγκεκριμένα στο 64′ ο Τσιμίκας έβγαλε ακόμα μία… συστημένη σέντρα, ο Σουντανί βγήκε νικητής στον αέρα, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά. Στο 67′ ο γκολκίπερ του Αστέρα Τρίπολης χρειάστηκε τη βοήθεια του δοκαριού για να μην μαζέψει για πέμπτη φορά την μπάλα από τα δίχτυα του. Ο Μπουχαλάκης επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή στέλνοντας τη «στρογγυλή θεά» στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά ο Θρύλος έφτασε στην επίτευξη και πέμπτου τέρματος. Όπως στο 5′ έτσι και στο 73′ ο Σουντανί… σέρβιρε και ο Μασούρας με πλασέ στην κίνηση έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Πειραιωτών.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Καπίγια, Μουνάφο (65’ Άνχελ), Ιγκλέσιας, Λουίς Φερνάντεθ, Μαρκ Φερνάντεθ (21’ Βαλιέντε), Μπαράλες (46’ Μπόρχα).

Ολυμπιακός(Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Καμαρά, Γκιγέρμε (17’ Μπουχαλάκης), Μασούρας, Ποντένσε (37’ Ραντζέλοβιτς), Σουντανί, Ελ Αραμπί (65’ Γκερέρο).