Ο Θρύλος σκόρπισε τη Λουκέρνη στους… 4 ανέμους

Το σύνθημα που δονούσε την ατμόσφαιρα του Καραϊσκάκη λίγο πριν το φινάλε του ματς με τη Λουκέρνη αποτυπώνει με τον πιο εξαιρετικό τρόπο όλα όσα έγιναν το βράδυ της Πέμπτης στο φαληρικό γήπεδο. «Εεε, οοο, έτσι ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό!!!» βροντοφώναζαν οι φίλαθλοι των Πειραιωτών, ενθουσιασμένοι από το θέαμα που πρόσφεραν οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς. Κι για να ακριβολογούμε γκολ, θέαμα αλλά και ουσία!!!
Τέσσερα γκολ, δύο δοκάρια και μια ακόμη μισή ντουζίνα ευκαιρίες για τον Ολυμπιακό,  που μετέτρεψε σε τυπικής σημασίας τη ρεβάνς της Ελβετίας. Με δυό λόγια, το 4-0 αδικεί κατάφωρα τους ερυθρόλευκους που δεν άφησαν κανέναν περιθώρια στη Λουκέρνη να τον αμφισβητήσει στο πρώτο ματς του 3ου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ. Ονειρικό το επίσημο ντεμπούτο του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο Καραϊσκάκη με δύο γκολ, ενώ δύο γκολ πέτυχε στην παρθενική του συμμετοχή σε ευρωπαϊκό αγώνα κι ο Γκερέρο. Τα δύο δοκάρια του Ολυμπιακού έχουν το ονοματεπώνυμο του αρχηγού, Κώστα Φορτούνη.
Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με την ενδεκάδα που πρόβαρε την προηγούμενη εβδομάδα στο φιλικό με τη Λεγανές και είχε την πολυτέλεια να έχει στον  πάγκο τον αρχηγό της Εθνικής μας, Βασίλη Τοροσίδη (μπήκε αλλαγή και αποθεώθηκε) και το μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα του καλοκαιριού, Μπίμπαρς Νάτχο. Αντιλαμβάνεστε, δηλαδή, πόσο ακόμη καλύτερος θα παρουσιαστεί ο Ολυμπιακός από τα τέλη Αυγούστου και μετά.
Με το σκορ πρόκρισης από το πρώτο κιόλας ματς, χαρίζει μία επιπλέον εβδομάδα καλής προετοιμασίας στους Πειραιώτες και ένα πολύ δυνατό  δοκιμών στην έδρα της Λουκέρνης, που φυσικά η ομάδα θα πάει για να ζευγαρώσει τις νίκες της. Ωστόσο, δεν θα υπάρχει το άγχος της πρόκρισης ούτε στις προπονήσεις που θα προηγηθούν, ούτε βεβαίως σ’ αυτό καθ’ αυτό το παιχνίδι – ρεβάνς.
Οι φάσεις του αγώνα…
1’ Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε με ωραία ενέργεια από αριστερά, σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, με τον Σάλβι να διώχνει σε κόρνερ.

8’ Ακόμα μία καλή προσπάθεια για τον Θρύλο! Ωραία συνεργασία του Ποντένσε με τον Φορτούνη, με το σουτ του πρώτου να βρίσκει σε πόδια και στη συνέχεια σουτ του Καμαρά εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάλβι.

10’ ΓΚΟΛ!!!! 1-0 για τον Θρύλο! Ο Τσιμίκας εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, με τον Λάζαρο να πιάνει «καρφωτή» κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα μας από νωρίς!

22’ Κεφαλιά του Μιράντα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

23’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό που πιέζει για δεύτερο γκολ! Εξαιρετική κίνηση του Ποντένσε από αριστερά και σουτ, με τον Σάλβι να απομακρύνει προσωρινά. Ο Λάζαρος έγινε αποδέκτης της μπάλας και σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να καταλήγει κόρνερ.

33’ ΓΚΟΛ!!!! 2-0 για τον Ολυμπιακό με τον Λάζαρο και πάλι! Η μπάλα έφτασε στον Φορτούνη μέσα στην περιοχή, αλλά στις αλλεπάλληλες προσπάθειες του για σουτ, του έβαλε κόντρα η αντίπαλη άμυνα και η μπάλα στρώθηκε στον Λάζαρο που εκτέλεσε τον αντίπαλο Σάλβι!

36’ ΓΚΟΛ!!!!!! 3-0 για τον Θρύλο που είναι… καυτός στο πρώτο ημίχρονο! Καλή συνεργασία Καμαρά-Ποντένσε εκτός περιοχής, με τον Πορτογάλο να τροφοδοτεί τον Φορτούνη, που αρχικά προστάτεψε την μπάλα και στη συνέχεια έστρωσε στον Γκερέρο που από κοντά την έστειλε στα δίχτυα!

42’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Έπειτα από γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, ο Τσιμίκας βρέθηκε σε θέση βολής από πλάγια θέση και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του Σάλβι!

55’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Θρύλο! Ο Φορτούνης εκτέλεσε με φάλτσο και έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκών του Σάλβι!

57’ Κι άλλη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από τα αριστερά, ο Βούκοβιτς κράτησε… ζωντανή την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Λάζαρος με κεφαλιά την έστειλε λίγο άουτ.

60’ Δυνατό συρτό σουτ του Φορτούνη με το αριστερό, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

70’ ΔΟΚΑΡΙ για την ομάδα της πόλης μας! Δεύτερο για τον Κώστα Φορτούνη στο αποψινό ματς. Ο «Φόρτου» έκανε κίνηση από δεξιά και έπιασε δυνατό συρτό σουτ, το οποίο χτύπησε στο δοκάρι του Σάλβι!

76’ Πολύ καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Τσιμίκας σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Σάλβι να απομακρύνει με υπερένταση, σε κόρνερ!

84’ ΓΚΟΛ!!!! 4-0 για τον Ολυμπιακό και πάλι με τον Γκερέρο! Ο Ισπανός βρέθηκε σε θέση βολής, κάνοντας ωραία κίνηση την ώρα που έβγαινε από την περιοχή της η άμυνα της Λουκέρνης, τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Σάλβι!

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά (90’+1 Τοροσίδης), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (86’ Φετφατζίδης), Λάζαρος (78’ Βρουσάι), Ποντένσε, Γκερέρο.

Λουκέρνη (Ρενέ Βάιλερ): Σάλβι, Άλβες, Ελέκε (74’ Ντεμχασάι), Σούρπφ, Γκρέθερ, Σνέουλι (58’ Σουλτς), Σμιντ, Σβέγκλερ (58’ Βάργκας), Σίντλερ, Βόκα, Γκβίλια.