Home

ΡΟΗ  ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ο Βαλμπουενά χάρισε τη νίκη σε ματς – θρίλερ

0 σχόλια ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΟΣΦΠ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δραματικό, αλλά και χαρούμενο -για τον Ολυμπιακό- το φινάλε της αναμέτρησης με τον Βόλο στο «Καραϊσκάκη» για την 11η αγωνιστική της Super League Interwetten, με τους «ερυθρόλευκους» να κατακτούν τη νίκησ τα χασομέρια του αγώνα, όπως ακριβώς και πριν από λίγες ημέρες στο ματς με τη Φενέρμπαχτσε. Ηρωας την Πέμπτη ήταν ο Τικίνιο και το απόγευμα της Κυριακής ο Βαλμπουενά. Κοινός παρανομαστής, ο Ρέαμπτσιουκ, καθώς στην αναμέτρηση του Γιουρόπα Λιγκ έδωσε την ασίστ για το γκολ – πρόκριση και σήμερα κέρδισε το φάουλ με το οποίο ήρθε το τρίποντο της νίκης. Ο Μολδαβός, μάλιστα, ήταν αυτός που πήρε και το πέναλτι, με το οποίο ο Ελ Αραμπί άνοιξε στο 85′ το σκορ, για να ισοφαίρισει λίγο αργότερα ο Φαν Βέερτ, που παραλίγο να εξιλεωθεί για το χαμένο πέναλτι στο 9′ (το έπιασε ο Βατσλίκ).

Δύσκολη, λοιπόν, η επικράτηση των πρωταθλητών επί της ομάδας της Μαγνησίας, σ” ένα ματς χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό, κυρίως από τις πολλές καθυστερήσεις που έκαναν οι φιλοξενούμενοι.

Οι φάσεις του αγώνα:

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι και πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά είχε απωλέσει δύο ευκαιρίες προκειμένου να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η πρώτη στο 2’ με το φάουλ του Μπουχαλάκη και ένα λεπτό αργότερα ακολούθησε το σουτ του Λόπες από τα δεξιά της περιοχής. Ωστόσο ο Βόλος ήταν αυτός που έφτασε πιο κοντά στην επίτευξη του γκολ στο 9′. Συγκεκριμένα, ο Βατσλίκ ανέτρεψε τον Ρεγκατέν στην περιοχή, αλλά ο Τσέχος στη συνέχεια απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Φαν Βέερτ, διατηρώντας έτσι ανέπαφη την εστία του.

Ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε στη μεσαία γραμμή με την πίεση που ασκούσε και στο 18’ το αριστερό δοκάρι και ο Κλέιμαν στέρησαν από τον Εμβιλά το 1-0, ενώ στο 21’ η τύχη γύρισε την πλάτη και στον Λόπες, ο οποίος με αριστερό βολέ έξω από την περιοχή είδε τη «στρογγυλή θεά» να χτυπάει στο δεξί δοκάρι. Η ομάδα του Πειραιά δεν σταμάτησε να κυνηγάει το τέρμα που θα του έδινε το προβάδισμα και στο 37’ ο Πουρίτα με τάκλιν δεν επέτρεψε στον Λόπες να χριστεί σκόρερ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Φεράρι να διώχνει λίγο μπροστά από τη γραμμή την κεφαλιά του Τικίνιο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε τρεις αλλαγές. Μασούρας, Ανδρούτσος και Μαντί Καμαρά πήραν τις θέσεις των Ροντρίγκες, Λαλά και Αγκιμπού Καμαρά, αντίστοιχα. Ο Βόλος κλεισμένος πίσω προσπαθούσε να μη δεχθεί γκολ και να βγει μπροστά στο ανοικτό γήπεδο. Τον πρώτο στόχο τον είχαν πετύχει, καθώς ο Ολυμπιακός μας δεν μπορούσε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες του σε γκολ.

Στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με δύο επιθετικούς, αφού ο Ελ Αραμπί πήρε τη θέση του Εμβιλά στο 71’.

Ο Μαροκινός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 85’ ευστοχώντας στο πέναλτι που κέρδισε ο Ρέαμπτσιουκ από σπρώξιμο του Ρομέρο, αλλά ο Φαν Βέερτ στάθηκε τυχερός στο 88’ και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη γράφοντας το 1-1.

Τη λύση και το τρίποντο για τον Θρύλο έδωσε ο Βαλμπουενά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με εκπληκτικό χτύπημα φάουλ.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)

Σκόρερ: 85′ πεν. Ελ Αραμπί, 88′ Φαν Βέερτ, 90+1 Βαλμπουενά

Κίτρινες: 11′ Μπαρτόλο, 30′ Κλέιμαν, 73′ Γκουλέν, 81′ Βοϊκόφσκι, 84′ Ρεγκατέν

Συνθέσεις

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά (46′ Ανδρούτσος), Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (71′ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης, Αγκιμπού Καμαρά (46′ Μαντί Καμαρά), Λόπες (60′ Βαλμπουενά), Ροντρίγκες (46′ Μασούρας), Τικίνιο

Βόλος: Κλέιμαν, Ρίνερ, Πουρίτα (59′ Γκουλέν), Φαν Βέερτ, Ρεγκατέν, Σοάρες (66′ Τσοκάνης), Όρος (75′ Νίνης), Φεράρι, Ρομέρο, Ροσέρο (75′ Βοϊτκόφσκι), Μπαρτόλο.

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Ο Πέδρο Μαρτίνς δήλωσε:

Για το πόσα θρίλερ αντέχει σε μία εβδομάδα: Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Είμαστε συνηθισμένοι. Πιστεύαμε ότι το αποτέλεσμα θα ήταν θετικό για εμάς. Ακόμα και όταν δεχτήκαμε την ισοφάριση το πιστεύαμε. Αυτό που δεν μας άρεσε ήταν ότι γίνονταν συνέχεια διακοπές. Και ο Βόλος είναι μία ποιοτική ομάδα που δεν μπόρεσε ούτε αυτή να παίξει με τόσες διακοπές μέσα στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά καταφέραμε και νικήσαμε.

Για τις πέντε αλλαγές στην ενδεκάδα: Πιστεύω πολύ στην ομάδα μας. Έχει εμπειρία και ποιότητα και όλοι είναι έτοιμοι να βοηθήσουνε. Δεν είναι μόνο ποιοτικοί παίκτες. Είναι παιδιά με έντονο αγωνιστικό πνεύματα. Το έλεγα πάντα και εξακολουθώ να πιστεύω το ίδιο.

Για τις αλλαγές στην επανάληψη: Ήταν μία απόφαση που οφείλεται στην κόπωση από το ματς της Πέμπτης. Είδαμε ότι ο Ανδρούτσος και ο Μαντί ήταν σε καλύτερη κατάσταση και θα βοηθούσαν την ομάδα να φρεσκαριστεί.

Ο Γκιγιέρμο Αμπασκάλ είπε:

Για το πώς έζησε το παιχνίδι: Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι στην έδρα ενός δυνατού αντιπάλου. Τα παιδιά έδειξαν τι ήθελαν μέσα στο γήπεδο και είμαι περήφανος γι” αυτούς. Από την άλλη πλευρά το να χάνεις ένα τέτοιο ματς στο λεπτό που το έχασες, έχοντας ισοφαρίσει σε ένα κρίσιμο, έχοντας χάσει ένα πέναλτι, αυτό μας λυπεί και μας πονάει, αλλά μας δείχνει ότι αυτός είναι ο δρόμος και να πιστέψουμε στη δουλειά μας.

Για το τι κρατάει από το παιχνίδι: Μου άρεσε η γενναιότητα και η πίστη που έδειξαν οι παίκτες. Σε κάθε στιγμή του αγώνα ήξεραν πώς να υπερισχύσουν των αντιπάλων τους και να φτάσουμε στο σημείο να παίξουμε στα ίσια έναν τέτοιο αντίπαλο.