Home

ΡΟΗ  ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ολυμπιακός: Η πρώτη νίκη ήρθε δύσκολα στη Λαμία

0 σχόλια ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΟΣΦΠ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αυτό είναι το ποδόσφαιρο και γι΄αυτό αποτελεί τον βασιλιά των σπορ. Γιατί είναι απρόβλεπτο και η στατιστική τις περισσότερες φορές… διαψεύδεται. Στο ματς της πρεμιέρας ο Ολυμπιακός έπαιξε μονότερμα στο «Καραϊσκάκη», δημιούργησε σωρεία ευκαιριών κι έμεινε στο 0-0. Το βράδυ της Κυριακής στη Λαμία, οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν δύο τελικές στο πρώτο ημίχρονο με τις οποίες προηγήθηκαν 2-0 (Σισέ, Μπουχαλάκης) και παρά το γεγονός, πως στο δεύτερο μισό του αγώνα ζορίστηκαν από τους γηπεδούχους, που είχαν δοκάρι, αλλά και γκολ με τον Καραμάνο, κατάφεραν να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και επιστρέφουν στον Πειραιά με το τρίποντο.

Η αλήθεια είναι πως οι ερυθρόλευκοι έκαναν τα εύκολα… δύσκολα. Δεν μάγεψαν με την αποδοσή τους, αλλά με δεδομένο πως την Πέμπτη το βράδυ είχε προηγηθεί ένα σκληρό ευρωπαϊκό ματς, που κρίθηκε στο τέλος ήταν λογικό που παρουσίασαν μέτρια εικόνα. Ομως, δεν θα είναι κάθε μέρα… καλή μέρα και ο Πέδρο Μαρτίνς θα πρέπει να βρει λύσεις, ώστε να μην υπάρχουν τόσο τρανταχτές μεταπτώσεις στον ρυθμό του πρωταθλητή Ελλάδας.
Στον αντίποδα η Λαμία αν και βρέθηκε να χάνει στο 32′ με δύο γκολ διαφορά δεν τα παράτησε. Με μπροστάρη τον αρχηγό, Τάσο Καραμάνο προσπάθησε για την… έκπληξη. Ο Μιχάλης Γρηγορίου με τις κινήσεις του στο δεύτερο ημίχρονο βοήθησε την ομάδα του να βάλει δύσκολα στους Πειραιώτες, αν και στο τέλος χαμογέλασαν μόνο οι περίπου 50 οπαδοί του Ολυμπιακού που έκαναν κερκίδα έξω από το… γήπεδο. Αλλωστε, οι φίλοι του πρωταθλητή γνωρίζουν πολύ καλά πως αυτές οι νίκες είναι που χαρίζουν στο τέλος…. τίτλους.

Το ματς…

Ο Ολυμπιακό είχε την κατοχή από το πρώτο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ στο 10’, με τον Βατσλίκ να κρατά το μηδέν στην εστία του. Τελικά το σκορ άνοιξε ο πρωταθλητής λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ και ο Σισέ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας.

Έχοντας το υπέρ του 1-0 ο Ολυμπιακός έλεγχε τον ρυθμό και τη μεσαία γραμμή, ψάνοντας την κατάλληλη στιγμή για να δράσει εκ νέου. Αυτό έγινε στο 28’ με τον Αγκιμπού Καμαρά να στρώνει στον Μπουχαλάκη και ο τελευταίος με έξοχο σουτ να δίνει αέρα δύο τερμάτων στον Θρύλο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πατάει συχνά την αντίπαλη περιοχή και να πλησιάζει δύο φορές στο 0-3. Αρχικά, ο Βαλμπουενά με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής προσπάθησε να σκοράρει, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Τικίνιο έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά το γύρισμά του προς τον αμαρκάριστο Ονιεκουρού σταμάτησε στον τερματοφύλακα.
Σε αυτή τη φάση στο 58′ ο διαιτητής  αλλά και οι συνάδελφοί του στο VAR έκλεισαν τα μάτια, αλλά ο φωτογραφικός φακός αποτυπώνει ξεκάθαρα το πέναλτι που έχει γίνει στον Τικίνιο.

Η Λαμία κατάφερε να «σπάσει» τον καταιγιστικό ρυθμό του Θρύλου με το δοκάρι του Καραμάνου στο 58’. Ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή στο 61΄με τον Κούντε να παίρνει τη θέση του Βαλμπουενά.

Η Λαμία σε μία φάση που ξεκίνησε από στημένη μπάλα κατάφερε να μειώσει στο σκορ με το σουτ του Καραμάνου από το ύψος του πέναλτι στο 71’.

Στο επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός προσπάθησε να απαντήσει με τον Μπουχαλάκη, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στο 76’ ο κ. Μαρτίνς φρέσκαρε τη μεσοεπιθετική του γραμμή με τους Βρουσάι και Λόπες να παίρνουν τη θέση των Αγκιμπού Καμαρά και Ονιεκουρού, αντίστοιχα. Η ομάδα της πόλης μας ολοκλήρωσε τις αλλαγές της στο 83’. Συγκεκριμένα, οι Ανδρούτσος και Σουρλής μπήκαν στο ματς αντί των Καρμπόβνικ και Μ. Καμαρά.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι δύο σκόρερ, Σισέ, Μπουχαλάκης, ο μικρός Καμαρά και ο Βατσλίκ κορυφαίοι του Ολυμπιακού, ενώ για τους γηπεδούχους καλύτερος παίκτης ήταν ο Καραμάνος και φοβερό παιχνίδι έκανε ο Μαζουλούξης..

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Αντέτζο, Μαζουλούξης, Σκόνδρας (40′ Βύντρα), Ορτέγκα Μαρτίνεθ, Νούνιες, Τζανδάρης, Τιρόνε (65′ Μανούσος), Ρόμανιτς, Μανουσάκης (65′ Ελευθεριάδης), Καραμάνος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ – Καρμπόβνικ (83′ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ – Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά (84′ Σουρλής)- Ονιεκούρου (76′ Λόπες), Βαλμπουενά (62′ Κούντε), Αγκιμπού Καμαρά (76′ Βρουσάι)- Τικίνιο.

Oι δηλώσεις των προπονητών…
Ο τεχνικός των γηπεδούχων, Μιχάλης Γρηγορίου είπε: «Κάναμε εξαιρετική προσπάθεια σήμερα. Είπα στα παιδιά στο ημίχρονο να συνεχίσουμε έτσι. Ήμασταν πιεστικοί, βγάλαμε φάσεις απέναντι στον Ολυμπιακό. Είχαμε και ατυχία. Θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο. Ξέραμε ότι ο Ολυμπιακός είναι δυνατός στις στατικές φάσεις. Είχαμε δύο απώλειες με Τζανετόπουλο και Γκέντσογλου που μπορούν να δώσουν λύσεις σε αυτό το κομμάτι. Το σκορ μας αδικεί, αλλά αν συνεχίσουμε έτσι δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα».

Ο Πέδρο Μαρτίνς δήλωσε: «Ήταν μία δύσκολη νίκη η σημερινή. Πολύ δύσκολο ματς απέναντι σε έναν πολύ καλά προσανατολισμένο αντίπαλο. Εδώ οι δυσκολίες είναι μεταξύ άλλων και οι μικρές διαστάσεις του γηπέδου που απαιτούν να πιέζεις συνεχώς και να έχεις υπομονή στο παιχνίδι σου. Αυτό το καταφέραμε σε μεγάλο βαθμό και κερδίσαμε το πρώτο μας παιχνίδι στο πρωτάθλημα.Ήμασταν πολύ αποτελεσματικοί, γιατί δεν κάναμε ούτε το 1/3 των φάσεων με τον Ατρόμητο. Τα νούμερα της αποτελεσματικότητάς μας ήταν εμφανώς πολύ καλύτερα».