Όταν μία εικόνα αρκεί για να μαγευτείς!

Ο επαγγελματικός αθλητισμός είναι σίγουρα αδυσώπητος και πολύ ανταγωνιστικός. Η νίκη, τα ρεκόρ, τα πολλά χρήματα αποτελούν ίσως και αυτοσκοπό, αλλά δεν παύει κάποιες φορές να σου χαρίζει και έντονες  συγκινήσεις. Και να ενώνει, παρά να χωρίζει. Η κίνηση του Σον να πανηγυρίσει το γκολ που πέτυχε στο Βελιγράδι, προσευχόμενος για την υγεία του Αντρέ Γκόμες, δείχνει την μεγάλη ευαισθησία κάποιων ανθρώπων στον πόνο του συνανθρώπου τους.

Ο Σον άθελά του συνέτριψε τον αστράγαλο του Αντρέ Γκόμες την Κυριακή, στην αναμέτρηση της Τότεναμ με την Έβερτον και ήθελε να δείξει με αυτόν τον πρωτότυπο πανηγυρισμό του, την συμπόνια και την αμέριστη συμπαράσταση προς τον ποδοσφαιριστή της Έβερτον που βιώνει δύσκολες στιγμές. Αυτό το στιγμιότυπο, νομίζω ότι υπερκάλυψε οποιαδήποτε αγωνιστική δραστηριότητα, οποιοδήποτε αποτέλεσμα στη 2η βραδιά της 4ης αγωνιστικής στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Αγωνιστικά μετά τις φοβερές ανατροπές της πρώτης βραδιάς, είχαμε άλλη μία στο Ζάγκρεμπ, εκεί όπου η Ντιναμό νικούσε 3-1 μέχρι το 90ο λεπτό, αλλά η Σαχτάρ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις ισοφάρισε 3-3. Συνολικά από τα 6 γκολ της αναμέτρησης, τα 4 επιτεύχθηκαν μετά το 80ο λεπτό!

Η Τότεναμ έκανε το χατίρι του Ολυμπιακού και πέρασε με επιβλητική νίκη, 4-0 από το Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Καταιγιστική η Ρεάλ Μαδρίτης, ξέσπασε στην Γαλατάσαραϊ την οποία συνέτριψε 6-0, με χατ τρικ του Ροντρίγκο και το 50ο τέρμα του Μπενζεμά στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Παρί με γκολ του Ικάρντι νίκησε 1-0 την Κλαμπ Μπριζ, προκρίθηκε στην επόμενη φάση και παρέμεινε για 23ο εντός έδρας παιχνίδι στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, αήττητη.

Σπουδαία νίκη για την Μπάγερ Λεβερκούζεν επί της Ατλέτικο Μαδρίτης με σκορ 2-1, ενώ σε αυτόν τον όμιλο, η Γιουβέντους εξασφάλισε την πρόκριση μετά τη νίκη της, 2-1 στη Μόσχα επί της Λοκομοτίβ.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
1ος Όμιλος
Ρεάλ Μαδρίτης – Γαλατασαράι 6-0 (4′ 7′, 93′ Ροντρίγκο, 14′ πεν. Ράμος, 45′, 81′ Μπενζεμά)
Παρί Σεν Ζερμέν – Μπριζ 1-0 (22′ Ικάρντι)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Παρί Σεν Ζερμέν 12
Ρεάλ Μαδρίτης 7
Μπριζ 2
Γαλατασαράι 1

2ος Όμιλος
Μπάγερν Μονάχου – Ολυμπιακός 2-0 (69′ Λεβαντόφσκι, 89′ Πέρισιτς)
Ερυθρός Αστέρας – Τότεναμ 0-4 (34′ Λο Τσέλσο, 57′, 61′ Σον, 85′ Ερικσεν)

Μπάγερν Μονάχου 12
Τότεναμ 7
Ερυθρός Αστέρας 3
Ολυμπιακός 1

3ος Όμιλος
Αταλάντα – Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (50′ Πάσαλιτς -7′ Στέρλινγκ)
Ντινάμο Ζάγκρεμπ – Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-3 (25′ Πέτκοβιτς, 84′ Ιβάνουσετς, 90′ Αντέμι – 13′ Πάτρικ, 94′ Χρίφτσοφ, 98′ Τετέ)

Μάντσεστερ Σίτι 10
Ντιναμό Ζάγκρεμπ 5
Σαχτάρ Ντόνετσκ 5
Αταλάντα 1

4ος Όμιλος
Λοκομοτίβ Μόσχας – Γιουβέντους 1-2 (12′ Μιραντσούκ – 3′ Ράμσεϊ, 93′ Ντούγκλας Κόστα)
Λεβερκούζεν – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1 (41′ αυτ. Παρτέι, 55′ Φόλαντ – 94′ Μοράτα)