Πάρτι έκανε η Κροατία … για λύπηση η Αργεντινή

Βαθιά υπόκλιση σε αυτή την Κροατία. Με εμφανίσεις σαν την σημερινή δεν αποκλείω να φτάσει ακόμη και μέχρι το τέλος της διαδρομής. Εμφανώς ανώτερη απέναντι στην για άλλη μία φορά υποτονική και με άφαντο τον Μέσι Αργεντινή, παρέδωσε μαθήματα ορθολογικού ποδοσφαίρου με απόλυτη ισορροπία και ευρυθμία και στις τρεις γραμμές της. 3-0 το τελικό αποτέλεσμα, ένα σκορ που δείχνει εξωπραγματικό, αλλά η εικόνα του ματς αποτυπώθηκε και στην έκταση του σκορ.

Η πρόκριση πια στους «16» δεν εξαρτάται από την Αργεντινή, αν και η πικρή αλήθεια είναι ότι χρειάζεται βαθιές τομές. Οι Κροάτες βέβαια με την 2η νίκη της περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στην επόμενη φάση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Η Αργεντινή είχε την πρωτοβουλία και τον έλεγχο της μπάλας, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κυριάρχησε επί της Κροατίας. Η ομάδα του Ντάλιτς έκανε σε πολλές περιπτώσεις την Αργεντινή να νιώσει «άβολα» με της υψηλής έντασης αντεπιθέσεις της και από τις δύο πλευρές. Και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Στο 5΄ ο Καμπαγέρο έδιωξε δύσκολα το σουτ του Πέρισιτς. Στο 30΄η Αργεντινή έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί με το αριστερό πλασέ του Πέρες σε κενή εστία, να καταλήγει άουτ.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων η Κροατία έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Άντι Ρέμπιτς να σουτάρει άστοχα από ευνοϊκή θέση.

Το 2ο ημίχρονο είχε μόνο 11 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, αυτούς της Κροατίας. Οι 11 της Αργεντινής δεν βγήκαν ποτέ στο γήπεδο.  Και νομίζω ότι θα χάσουμε την ουσία αν πούμε ότι αν δεν έκανε το παιδαριώδες λάθος στο 1ο γκολ του Ρέμπιτς, ο Καμπαγιέρο, στη φάση του 53ου λεπτού, ίσως η εικόνα να ήταν διαφορετική. Τουλάχιστον σήμερα η διαφορά των δύο ομάδων ήταν τεράστια.

Η Αργεντινή έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 64΄με την διπλή ευκαιρία των Πέρες – Μέσι και στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κροατία άρχισε τα… όργια. Το 2-0 με ασύλληπτο σουτ του Μόντριτς, δοκάρι στο 86΄για την τυπικά φιλοξενούμενη, σε φάουλ του Ράκιτιτς  και το τελικό 3-0 με Κόβασιτς – Ράκιτιτς να κάνουν πλάκα στους Αργεντινούς και τον άσο της Ρεάλ να τελειώνει ψύχραιμα τη φάση.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Καμπαγέρο, Μερκάντο, Οταμέντι, Ταγλιαφίκο, Σάλβιο (56′ Παβόν), Μαστσεράνο, Πέρες (68′ Ντιμπάλα), Ακούνια, Μέσι, Μέσα, Αγκουέρο (54′ Ιγκουαΐν)

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Ρέμπιτς, (57′ Κράμαριτς), Μάντζουκιτς (90+2′ Τσόρλουκα), Πέρισιτς (82′ Κόβατσιτς)