«Πεντάστερος» ο Θρύλος έβαλε βάσεις πρόκρισης

Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός σκόρπισε στους …πέντε ανέμους την Ντούντελανζ στο Καραϊσκάκη για τη 2η αγωνιστική των ομίλων το Γιουρόπα Λιγκ. Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση, ίσως την καλύτερη την εφετινή περίοδο, και με ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο συνέτριψαν με 5-1 την ομάδα από το Λουξεμβούργο. Μάλιστα, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς δημιούργησαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν μία από τις μεγαλύτερες σε έκταση νίκες της διοργάνωσης και οι φιλοξενούμενοι γλύτωσαν τον διασυρμό χάρη στην πολύ καλή απόδοση του τερματοφύλακά τους, που σε πολλές φάσεις φαινόταν να παίζει μόνος απέναντι στους επιθετικούς του Ολυμπιακού. Για την… ιστορία οι τελικές των γηπεδούχων ήταν 22!!!
Και μη βιαστεί να πει ο οποιοσδήποτε: «ποια Ντουντελάζ;. Να θυμίσουμε πως η Μίλαν δυσκολεύτηκε να τη νικήσει με 1-0 και η Μπέτις καθάρισε μαζί της στο δευτέρο ημίχρονο στο ματς που έγινε στη Σεβίλλη. Η πραγματικότητα είναι πως οι ερυθρόλευκοι έκαναν απόψε, αυτό που πρέπει να κάνουν σε  κάθε ματς στο Καραϊσκάκη. Μπήκαν δυνατά από τα αποδυτήρια, άνοιξαν νωρίς το σκορ και με τη δύναμη της καυτής έδρας όλα τ’  άλλα ακολούθησαν φυσιολογικά! Μετά το 4-0 ο κόσμος, που δημιούργησε απίστευτη ατμόσφαιρα,  άρχισε να ζητά νίκη στο κυριακάτικο ντέρμπι με τον ΠΑΟ στο Φάληρο.
Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 7 βαθμούς όσους έχει και η Μίλαν που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Μπέτις, η οποία είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του ομίλου με 8 βαθμούς. Ως εκ τούτου και οι τρεις έχουν τις ίδιες πιθανότητες πρόκρισης και… αποκλεισμού. Σε κάθε περίπτωση οι ερυθρόλευκοι προκρίνονται εάν νικήσουν τη Μίλαν την τελευταία αγωνιστική με 2-0. Αν νικήσουν ή φέρουν ισοπαλία με την Μπέτις στις 20 Νοεμβρίου τότε θα χρειαστούν απλώς νίκη με… μισό μηδέν κόντρα στους ροσονέρι, που την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσουν την Ντουντελάνζ και λογικά θα έρθουν στο Καραϊσκάκη με 10 βαθμούς. Η ισπανική ομάδα την τελευταία αγωνιστική θα παίξει στο Λουξεμβούρο, και οι πιθανότητες είναι υπέρ τους για τη νίκη. Οπότε θα φτάσουν μίνιμουμ στους 11 βαθμούς.  Με απλά λόγια ο ομίλος του Ολυμπιακού είναι ο πλέον αμφίρροπος της διοργάνωσης καθώς και οι τρεις (Ολυμπιακός, Μπέτις, Μίλαν) μπορούν να τερματίσουν είτε πρώτοι, είτε τρίτοι!

Οι φάσεις και τα γκολ του ματς:

Το φιλμ του αγώνα:

6’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε βρέθηκε αφύλαχτος μπροστά από την εστία, πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στα σώματα δύο αμυντικών της Ντουντελάνζ.

6’ 1-0 για την ομάδα της πόλης μας με τον Βασίλη Τοροσίδη! Ο Καμαρά σούταρε έξω από την περιοχή με τον Τοροσίδη με τακουνάκι πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, να τη στέλνει στα δίχτυα του Μπονεφουά!

15’ 2-0 για τον Θρύλο με τον Κώστα Φορτούνη! Ο Τσιμίκας έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο «Φόρτου» με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και δεξιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

21’ Ο Ναουέλ σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Μπονεφουά να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα.

26’ 3-0 για τον Ολυμπιακό με το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ γκολ του Λάζαρου! Ο Φορτούνης με εξαιρετική σέντρα από δεξιά βρήκε τον Χριστοδουλόπουλου κι αυτός με ΜΑΓΙΚΟ γυριστό στην κίνηση, άφησε… άγαλμα τον Μπονεφουά και τριπλασίασε τα τέρματα των Πειραιωτών!

36’  4-0 για τον Θρύλο. Σκόρερ και πάλι ο Κώστας Φορτούνης. Ο Ποντένσε έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, με τον «Φόρτου» να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με… καρφωτή κεφαλιά! Δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Κρούσκα απέκρουσε στη γραμμή σουτ των Ποντένσε και Φετφατζίδη.

46’ Σουτ του Ποντένσε από κοντά, η μπάλα λγο πάνω από το δοκάρι.

52’ Ακόμα μία καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Φορτούνης μέσα από την περιοχή έδωσε για τον Νάτχο, που σούταρε με πολλά φάλτσα αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.

59’ Κεφαλιά του Σισέ, έπεσε και έδιωξε ο Μπονεφουά με υπερένταση στη δεξιά γωνία του, μετά από ωραία εκτέλεση κόρνερ του Φετφατζίδη.

69’ Γκολ. Μειώνει σε 4-1 η Ντουντελάνζ με τον Σινάνι.

71’ 5-1 για τον Θρύλο με τον Αχμέντ Χασάν! Ο Τσιμίκας μπήκε στην περιοχή από αριστερά και γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, ο Φετφατζίδης σούταρε, με τον Αιγύπτιο φορ να βάζει την προβολή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπονεφουά.

89’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Σουτ του Λάζαρου μέσα από την περιοχή και δεξιά, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπονεφουά.

90+2’ Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Το δυνατό σουτ του Ποντένσε έβγαλε σε κόρνερ ο Μπονεφουά!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μιράντα, Σισέ, Τσιμίκας, Νάτχο (62’ Τουρέ), Καμαρά, Ποντένσε, Ναουέλ (34’ Φετφατζίδης), Φορτούνης (57’ Χασάν), Λάζαρος.

Ντουντελάνζ (Ντίνο Τοπμέλερ): Μπονεφουά, Μπίσεβατς, Σνελ, Κρούσκα (60’ Γιένσεν), Σινάνι, Στολζ, Κουτουριέ, Γιορντάνοφ, Πρεμπέ, Μελίς, Τουρπέλ (74’ Πέρεζ).

Διαβάστε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Πέδρο Μαρτίνς κι ΕΔΩ τις δηλώσεις των παικτών.