Πως ο εφιάλτης γίνεται ευφορία!

Ξεκίνησε παραπαίοντας το παιχνίδι, δεχόμενη δύο γκολ στο πρώτο 15λεπτο, αλλά στη συνέχεια ήταν η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο. Η νέα Εθνική ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη, έφυγε αλώβητη  από την Ζένιτσα και έδειξε με την απόδοση της ότι κάτι καλό «χτίζεται.

Πήρε πολύτιμη ισοπαλία 2-2 από την Βοσνία, στο 2ο ματς της προκριματικής φάσης του EURO 2020, με εξαιρετική απόδοση  στο 2ο ημίχρονο, σε σημείο που να αισθάνεται και αδικημένη από το τελικό σκορ.Από δύο στημένες φάσεις οι Βόσνιοι προηγήθηκαν πολύ γρήγορα στο σκορ, απέναντι στην Ελλάδα που δεν μπήκε καθόλου στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 10ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Βίστσα πέτυχε το 1-0 και λίγο αργότερα, στο 15΄με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Πιάνιτς έδειξε να «καθαρίζει» την υπόθεση νίκη. Σταδιακά η Ελλάδα ανέβαζε την απόδοση της και στο 2ο ημίχρονο ήταν η κυρίαρχος στο παιχνίδι.

Στο 63ο λεπτό κέρδισε πέναλτι ο φορτούνης και ο παθών εκτέλεσε εύστοχα για το 2-1. Ένα λεπτό αργότερα ο Πιάνιτς «διευκόλυνε» την Εθνική μας, αφού δέχτηκε κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Ζέκα.

Στο τελευταίο 15λεπτο η Ελλάδα έγινε πιεστική, έψαξε με πάθος την ισοφάριση και τα κατάφερε με ωραία κεφαλιά από τον Κολοβό (1ο με την Εθνική ομάδα), μετά από σέντρα του Ζέκα.

ΒΟΣΝΙΑ (Προσινέτσκι): Σέχιτς, Μπίκατσιτς, Κολάσινατς, Μπέσιτς, Βίστσα, Ντούλγεβιτς (80′ Μιλόσεβιτς), Τζέκο (90′ Γκόγιακ), Τσίμιροτ (93′ Κρούνιτς), Σούνγιτς, Ζουκάνοβιτς

ΕΛΛΑΔΑ (Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Μπακάκης (80′ Κουλούρης), Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κούτρης, Κουρμπέλης (66′ Κολοβός), Μπουχαλάκης (46′ Μασούρα), Ζέκα, Σάμαρης, Φορτούνης, Δώνης