«Πράσινος» ο πρώτος τελικός – Παράπονα Ολυμπιακού για αστυνομία και διαιτητές

Σε ένα κατάμεστο Ρέντη, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον Παναθηναϊκό, στον πρώτο τελικό του  Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και ο πρώτος τίτλος της χρονιάς θα κριθεί στη δεύτερη αναμέτρηση των δυο ομάδων που είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τετάρτη (19/2), στις 18:00.
Στο αγωνιστικό κομμάτι,  στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» , σε μια αναμέτρηση που άρχισε με 45 λεπτά καθυστέρηση, λόγω της ανεξήγητης χρήσης χημικών, εντός του γηπέδου, από την πλευρά της αστυνομίας, σε ένα γήπεδο γεμάτο με 2000 κόσμο, ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στην αρχή του αγώνα και με πολύ καλό σερβίς δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού και προηγήθηκε με 2-0 σετ στον αγώνα. Καθοριστική για την έκβαση του αγώνα ήταν η απόφαση των διατητών στο 20-19 του τέταρτου σετ. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Παναθηναϊκού πήραν την επίθεση με την μπάλα να είναι άουτ, ζητώντας στη συνέχεια video challenge, με τους διαιτητές να δίνουν επαφή στο μπλοκ του Ολυμπιακού και τον πόντο στους φιλοξενούμενους. Έτσι το σκορ αντί να γίνει 21-19, έγινε 20-20. Αυτή ήταν μόλις η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού μετά από πέντε ολόκληρα χρόνια, όπου έτρεχε ένα σερί 10-0, ενώ παράλληλα την τελευταία δεκαετία το σερί ήταν στο εξωπραγματικό 28-1.
Τα σετ: 2-3 σε 2:29, 25-21 (29′), 25-21 (30′), 23-25 (36′), 24-26 (37′), 10-15 (17′)